Έβγαλε τα μάτια της η Εθνική παμπαίδων

Την ήττα με 3-1 από την Σερβία γνώρισε η Εθνική ομάδα των παμπαίδων στην πρεμιέρα της στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα που διεξάγεται στο Ικόνιο της Τουρκίας, χάνοντας ένα παιχνίδι που ήταν 100% δικό της.

Η ελληνική ομάδα κυριάρχησε πλήρως στο πρώτο σετ, κρατώντας την Σερβία στο 22% στην επίθεση, αλλά στα δύο επόμενα δεν είχε το καθαρό μυαλό για να τελειώσει το ματς και να πάρει μια σπουδαία νίκη.
Στο β’ σετ η Σερβία προηγήθηκε με 17-19, για να προσπεράσει η Ελλάδα με 24-23, αλλά να μην εκμεταλλεύεται τα δύο σετ μπολ που είχε, ενώ και στο τρίτο σετ είχαμε σετ μπολ που χάθηκε!
Κι έτσι στο δ’ σετ η Σερβία έχοντας πλέον την ψυχολογία ξέφυγε 16-12 κι έφτασε στο 24-20 με την Εθνική απλά να μειώνει σε 24-22…Εξαιρετικοί οι Μούχλιας, Ανδρεόπουλος από την Ελλάδα, εκπληκτικός ο Μπέκριτς από την Σερβία…
Αύριο η ελληνική ομάδα αντιμετωπίζει στις 16:30 την Φινλανδία.
Τα σετ: 15-25, 27-25, 26-24, 25-22
Σερβία (Μπούλιτς) Νίκετιτς 12 (10/30 επ., 2 άσοι, 64% υπ. – 36% άριστες), Μπέκριτς 24 (22/45 επ., 2 μπλοκ, 61% υπ. – 22% άριστες), Ζάριτς 12 (11/29 επ., 1 άσο), Στανόγεβιτς 4 (2/6 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Στάκνοβιτς 2 (2/4 επ., 1 μπλοκ), Μαλέσεβιτς 6 (3/10 επ., 3 μπλοκ), Μιλένκοβιτς –λ (62% υπ. – 48 άριστες) / Μίτσιτς, Μπλαγκόγεβιτς, Μιγιάιλοβιτς 1 (1 άσο).
Ελλάδα (Νανάς) Χάκας 10 (4/7 επ., 1 άσο, 5 μπλοκ), Μποζίδης, Κεσεσίδης 5 (3/6 επ., 2 μπλοκ), Μούχλιας 23 (18/44 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 19 (16/30 επ., 3 μπλοκ, 65% υπ. – 54% άριστες), Στράτος 9 (8/20 επ., 1 μπλοκ, 39% υπ. – 28% άριστες), Σονάκης –λ (69% υπ. – 55% άριστες) / Χανδρινός, Παπαδημητρίου, Ρέτζιος, Καλαγασίδης.