Ευρωπαϊκή πρεμιέρα με νίκη για τον Ολυμπιακό

Η ομάδα πόλο των ανδρών του Ολυμπιακού ξεκίνησε με νίκη τις φετινές ευρωπαϊκές του υποχρεώσεις, αφού επικράτησε επί της Ντιναμό Τιφλίδας στο Παπαστράτειο με 20-9 για την πρώτη αγωνιστική των ομίλων του τσάμπιονς λιγκ.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι (4-0) και παρά την αντίδραση της Ντιναμό Τιφλίδας, ήταν μπροστά με τρία γκολ στο τέλος του πρώτου οκταλέπτου (5-2). Οι ερυθρόλευκοι είχαν το πρώτο λόγο και στην δεύτερη περίοδο κυρίως με μαέστρους τον Φίλιπ Φιλίποβιτς (φωτογραφία) και τον Γιάννη Φουντούλη και προηγήθηκαν με πέντε γκολ στο τέλος του ημιχρόνου (9-4).
Αν και η ομάδα από την Γεωργία ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστική στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός βρήκε απαντήσεις και διατήρησε το προβάδισμα του, με αποτέλεσμα να προηγηθεί με έξι γκολ στο τέλος του τρίτου οκταλέπτου (13-7). Καταιγιστικοί ήταν οι ερυθρόλευκοι στην τέταρτη περίοδο, με αποτέλεσμα να νικήσουν εντός έδρας την Ντιναμό Τιφλίδας με 20-9
Οκτάλεπτα 5-2, 4-2, 4-3, 7-2
Ολυμπιακός (Βλάχος): Ράντοβιτς 2, Γεννηδουνιάς 2, Φουντούλης 8, Γουβής 1, Μπουσίλιε 1, Μουρίκης 2, Φιλίποβιτς 3, Κολόμβος 1
Ντιναμό Τιφλίδας (Ρουρούα): Μπιτάτζε 1, Γέλατσα 3, Αντελαισβίλι 2, Σάριτς 1, Βάσιτς 2.