Ευρωπαϊκό δρόμου: Δεν τερμάτισε ο Χριστάκος στην αντοχή

Πριν από λίγο ανακοινώθηκαν τα αναλυτικά αποτελέσματα από τον αγώνα αντοχής των νέων Κ23, στον οποίο ο μοναδικός Έλληνας αθλητής που συμμετείχε δεν κατάφερε να τερματίσει.

Από τους 133 αθλητές που ξεκίνησαν τον αγώνα οι 99 κατάφεραν να τερματίσουν. Δυστυχώς ο Δημήτρης Χριστάκος, ο πρωταθλητής Ελλάδας στους νέους, ήταν μέσα στους 34 που κατέγραψαν DNF. Δεν έχει γίνει ακόμα γνωστός ο λόγος, αν ήταν κάποιο τεχνικό πρόβλημα ή κάποιος τραυματισμός. Ο Χριστάκος ολοκλήρωσε έτσι την παρουσία του στο ευρωπαϊκό του Πλουέ μετά από την 33η θέση που κατέκτησε τη Δευτέρα στην ατομική χρονομέτρηση. Στον αγώνα νικητής αναδείχθηκε ο Νορβηγός Γιόνας Χβίντεμπεργκ με 3:11:17 και ακολούθησαν ο Δανός Άντον Τσάρμιγκ και ο Τσέχος Βόιτεχ Έπα. Ακολουθούν τα αναλυτικά αποτελέσματα: