ΠΑΛΗ

Ευρωπαϊκό πάλης: Εκτός συνέχειας ο Μαρτίδης

Ο νεαρός Γιάννης Μαρτίδης αποκλείστηκε από τη συνέχεια του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος από την πρώτη του αναμέτρηση, όμως μάζεψε εμπειρία για τη συνέχεια.

Το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του 2021 ξεκίνησε σήμερα στη Βαρσοβία με πρώτη ελληνική παρουσία αυτή του Μαρτίδη στα 57κ ελευθέρας. Ο παλαιστής από την Καβάλα αντιμετώπισε στον προκριματικό γύρο τον Αζέρο Αφγκάν Χασάλοφ και ηττήθηκε με τεχνική υπεροχή 10-0. Αυτή ήταν η μοναδική συμμετοχή στην ελευθέρα πάλη. Ένα άλλο από τα ανερχόμενα ονόματα της Ελλάδας στην ελευθέρα, ο Γιώργος Πιλίδης, δε συμμετείχε στο πρωτάθλημα. Η επόμενη ελληνική συμμετοχή είναι αυτή της Μαρίας Πρεβολαράκη την Πέμπτη 22/4 στα 53κ πάλης γυναικών, η οποία διεκδικεί και το 5ο της μετάλλιο στο θεσμό. Θυμίζουμε ότι το Δεκέμβριο στο παγκόσμιο κύπελλο κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο.