Ευρωπαϊκό πίστας: 8ος ο Μπρέτας στην ατομική χρονομέτρηση

Το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ποδηλασίας πίστας ολοκληρώθηκε για τον Έλληνα με την 8η θέση στην 4η συμμετοχή του σε τελικό.

Η διοργάνωση της Φιλιππούπολης της Βουλγαρίας ήταν η καλύτερη στην καριέρα του Σωτήρη Μπρέτα, ο οποίος φέυγει με δύο χάλκινα μετάλλια, σε ομαδικό σπριντ και κέιριν, μία 4η θέση στο σπριντ και μία 8η θέση στην ατομική χρονομέτρηση. Στον τελικό που ολοκληρώθηκε πριν από λίγο ο 30χρονος αγωνίστηκε πρώτος και τερμάτισε σε 1:01.964, επίδοση που δεν ήταν αρκετή για να διεκδικήσει καλύτερο πλασάρισμα. Πρωταθλητής Ευρώπης αναδείχθηκε ο Τόμας Μπάμπεκ που ήταν και ο πιο γρήγορος στον προκριματικό το πρωί, με χρόνο 1:00.517. Ακολούθησαν στο βάθρο ο Βρετανός Ίθαν Βέρνον και ο Ιταλός Τζόναθαν Μίλαν με ελάχιστη διαφορά μεταξύ τους (1:00.999 και 1:01:009). Ακολουθούν τα αποτελέσματα: