Ευρωπαϊκό πίστας: 8ος ο Βολικάκης μετά από 2/4 αγωνίσματα του όμνιουμ

Πραγματοποιήθηκαν τα δύο πρώτα αγωνίσματα του τετράθλου της ποδηλασίας πίστας στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, στα οποία ο Έλληνας πρωταθλητής, Χρήστος Βολικάκης, έκανε αρχή με μικρό στραβοπάτημα.

του Παναγιώτη Βότση

Πρώτο αγώνισμα ήταν το σκρατς 10χλμ., ένα είδος που έγινε ξεχωριστά ως αγώνισμα χθες και στο οποίο ο Βολικάκης πήρε το αργυρό μετάλλιο. Στη σημερινή κούρσα, αυτή που εντάσσεται στο τέτραθλο του όμνιουμ, ο Έλληνας ποδηλάτης τερμάτισε στη 14η θέση κερδίζοντας 14 πόντους. Τους 40 πόντους και την πρωτιά πήρε ο Ολλανδός Γιάν Βαν Σκιπ. Τα αναλυτικά αποτελέσματα μπορείτε να βρείτε εδώ.

Στη συνέχεια του μεσημεριανού προγράμματος αγωνίστηκε στον αγώνα τέμπο 10χλμ. όπου κατέκτησε την 3η θέση και πήρε 36 ακόμα βαθμούς που αποτέλεσαν βαθμολογική ανάσα και τον επανέφεραν σε τροχιά βάθρου (αναλυτικά αποτελέσματα εδώ). Τη νίκη πήρε ο Γάλλος Μπέντζαμιν Τόμας ο οποίος ηγείται αυτή τη στιγμή και στη γενική κατάταξη, μιας και είχε πάρει τη 2η θέση στο σκρατς. Μετά από 2/4 αγωνίσματα ο Έλληνας πρωταθλητής βρίσκεται στην 8η θέση της συνολικής κατάταξης με 50 βαθμούς. (δείτε εδώ)

Μετά τις 19:00 (ώρα Ελλάδας) ξεκινάει το απογευματινό πρόγραμμα στο Άπελντουρν, στο οποίο ο Βολικάκης θα αγωνιστεί στις καθοριστικές τελευταίες δύο κούρσες: τον αγώνα αποκλεισμού και τον αγώνα πόντων. Ο αγώνας αποκλεισμού θέλει ιδιαίτερη προσοχή καθώς στο παιχνίδι παίζουν και οι τακτικές των αντιπάλων.