Έχασε η Χόσου, αλλά ήταν η κορυφαία

Με αργυρό μετάλλιο ολοκλήρωσε το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα 25αρας πισίνας η Κατίνκα Χόσου, η οποία όμως έστω και με ήττα την τελευταία μέρα, ήταν η απόλυτη σταρ των αγώνων.

Στη γενική κατάταξη των ομάδων, η Ιταλία έπιασε την κορυφή με 1.099 βαθμούς για να την ακολουθήσει η Ρωσία στη δεύτερη θέση με 952 και η Ουγγαρία στην τρίτη με 738. Η Ελλάδα με τον Βαζαίο να δίνει τη συντριπτική πλειοψηφία των βαθμών, κατέλαβε την 28η θέση μεταξύ 38 χωρών, έχοντας 61 βαθμούς.
Στη βαθμολογία των αθλητριών, η Χόσου συγκέντρωση τη μεγαλύτερη, στο 400αρι της μεικτής στα προκριματικά, πάιρνοντας 1004 βαθμούς και την ακολούθησαν η Σέστρεμ με 979 και η Κρομοβιτζότζο με 977. Η Δράκου κατετάγη 133η με 795 βαθμούς που προήλθαν από το πανελλήνιο ρεκόρ που έκανε στ 50μ. ύπτιο.
Στους άνδρες, ο Παλτρινιέρι με το παγκόσμιο ρεκόρ στα 1.500μ. ελεύθερο πήρε τους 1007 βαθμούς και την πρώτη θέση, με τον Μάρκο Κοχ στη δεύτερη με 998 και τον Λάζλο Τσεχ στην τρίτη με 987. Ο Ανδρέας Βαζαίος, χάρη στο 52.67 στα 100μ. μεικτής, κατετάγη 47ος με 889 βαθμούς ενώ ο Στέφανος Δημητριαδης 125ος με 833 βαθμούς.
Όσον αφορά στα μετάλλια, η Ουγγαρία χάρη σε Χόσου (6 χρυσά) και Τσεχ πήρε την πρώτη υέση με 11 χρυσά, 3 αργυρά και 1 χάλκινο, για να την ακολουθήσουν η Ιταλία (7-5-5) και η Γερμανία (4-2-1). Η Ελλάδα με το χάλκινο του Βαζαίου, είναι στη 19η θέση.
Τα περισσότερα μετάλλια, τα κατέκτησε η Χόσου με 6 χρυσά και ένα αργυρό, την ακολούθησε η Σέστρεμ με 3 χρυσά και ένα αργυρό και ο Τσεχ με τρία χρυσά.
Τρια παγκόσμια ρεκόρ καταρρίφθηκαν. Τα δύο από τη Χόσου (100μ. και 400μ. μεικτή) και το ένα από τον Παλτρινιέρι (1.500μ.).