Εύκολη νίκη για την Εθνική επί της Σερβίας

Μια καλή προπόνηση κόντρα στην αδύναμη ομάδα πόλο των γυναικών της Σερβίας ήταν η σημερινή αναμέτρηση της Εθνικής Ζρένιανιν για τα προκριματικά του ευρωπαϊκό πρωταθλήματος.

Η Εθνική επικράτησε 24-8 έχοντας στη σύνθεση της πολλές πρωτοεμφανιζόμενες παίκτριες. Το πρώτο οκτάλεπτο εξελίχθηκε σε μια μονομαχία της Μαρίας Μυριοκεφαλιτάκη (σε αυτό το διάστημα σημείωσε τρία τέρματα) και της Κριστίνα Ίλιτς (επίσης τρία τέρματα). Η Εθνική μας ομάδα, ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ χωρίς όμως στο διάστημα αυτό να μπορέσει να ξεφύγει. Κάτι που πέτυχε στο δεύτερο οκτάλεπτο, με τα δυο τέρματα της Ελένης Ελληνιάδη και της Ειρήνης Νίνου για το 7-5. Μείωσε η Νοβάκοβιτς, η Μυριοκεφαλιτάκη…πήρε πάλι το όπλο της για το 8-6, όπως και η Ίλιτς (8-7), αλλά από το τέλος του οκτάλεπτου, ο αγώνας είχε πλέον έντονη την γαλανόλευκη σφραγίδα. Αρχικά, με δυο γκολ σε μισό λεπτό, η Εθνική μας πήγε στο ημίχρονο για πρώτη φορά με +3 (10-7) ενώ ήταν χαρακτηριστικό ότι στη δεύτερη περίοδο, δέχθηκε μόλις δυο τέρματα. Και στην επανάληψη συνέχισε με καταιγιστικό ρυθμό, αφού με σερί 7-0 το σκορ πήγε αρχικά στο 17-7 (τέλος τρίτου οκτάλεπτου) και στη συνέχεια στο 24-7 για να μειώσει η Σερβία στο τέλος.
Οκτάλεπτα: 5-5, 5-2, 7-0, 7-1
ΕΛΛΑΔΑ (Αλεξία Καμμένου): Ζαφειράκη, Αγγελίδη 1, Σάντα 4, Ελληνιάδη 2, Γιαννοπούλου, Σιούτη 2, Ειρήνη Νίνου 5, Μυριοκεφαλιτάκη 5, Γρηγοροπούλου 1, Φουντωτού 1, Ιωάννου 2, Μουστακαρία 1, Καρύτσα.
ΣΕΡΒΙΑ: Λάζιτς, Σβετς, Άβντιτς, Μιλίσεβιτς 1, Ίβα Λούζιτς, Ίλιτς 4, Νοβάκοβιτς 1, Μάντιτς 1, Καπλάρεβιτς 1, Βούκοβιτς, Μιλαντίνοβιτς, Γιάνα Λούζιτς, Τράβαρ.
Αύριο η Εθβική αντιμετωπίζει στις 09:00 την Τουρκία και στις 22:00 το Βέλγιο.