Ευρωλίγκα: Προβάδισμα πρόκρισης για τον Ολυμπιακό

Σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης στο φάιναλ 4 της ευρωλίγκα απέκτησε η ομάδα πόλο των γυναικών του Ολυμπιακού που νίκησε 14-9 την ουγγρική Ντουναϊσβάρος στον πρώτο αγώνα των προημιτελικών.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ δυνατά κόντρα στην Ντουναϊσβάρος και πραγματοποίησε ένα εξαιρετικό πρώτο οκτάλεπτο, στο οποίο προηγήθηκε με 5-1. Στο ξεκίνημα του δεύτερου οκταλέπτου, ο Ολυμπιακός δέθχηκε γκολ από την ουγγρική ομάδα, όμως απάντησε άμεσα, βρίσκοντας δίχτυα για το 6-2, με την Σιούτη (5:44). Οι ερυθρόλευκες δέχθηκαν ένα ακόμη τέρμα από τις Ουγγαρέζες, ωστόσο αντέδρασαν ξανά και κράτησαν τη διαφορά του +4, με την Κρίστμας (0:08), ολοκληρώνοντας το πρώτο ημίχρονο με 7-3 προβάδισμα.
Στην τρίτη περίοδο, η ομάδα του Αλεξάνταρ Τσίριτς δεν «μπήκε» καλά και στα πρώτα τέσσερα λεπτά, δέχθηκε τρία γκολ (7-6) από την Ντουναϊσβάρος, όμως δεν το άφησε έτσι και σκοράροντας στην παίκτρια παραπάνω, με τις Μυριοκεφαλιτάκη (3:05) και Β. Πλευρίτου (2:12), έφτασε ξανά στο +3 (9-6). Στο τέταρτο οκτάλεπτο, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με 9-7 προβάδισμα, γρήγορα-γρήγορα ανέβασε τη διαφορά επί των φιλοξενούμενων στο +4 (11-7), με δύο τέρματα της Ελ. Πλευρίτου (6:44, 6:19) και στη συνέχεια, προηγήθηκε για πρώτη φορά με +5 (13-8), σκοράροντας με τις Μυριοκεφαλιτάκη (3:32) και Β. Πλευρίτου (1:10) από φουνταριστό και περιφέρεια! Μάλιστα, οι πρωταθλήτριες Ευρώπης δεν άφησαν το «γκάζι» και «εκτόξευσαν» τη διαφορά στο +6 (14-8), με την Ελ. Πλευρίτου (0:34), πανηγυρίζοντας, έτσι, τη νίκη (14-9) κόντρα στην ουγγρική ομάδα! Ο επαναληπτικός θα διεξαχθεί στις 26 Φεβρουαρίου.
Οκτάλεπτα: 5-1, 2-2, 2-4, 5-2
Ολυμπιακός (Αλεξάνταρ Τσίριτς): Διαμαντοπούλου, Ελ. Πλευρίτου 4, Σλίκινγκ, Ελευθεριάδου 1, Κανετίδου, Ξενάκη, Σιούτη 1, Τριχά, Ράνεϊ, Β. Πλευρίτου 3, Κρίστμας 2, Μυριοκεφαλιτάκη 3, Σταματοπούλου
Ντουναϊσβάρος (Ατίλα Μίχοκ): Μάζκο, Σίλαγκι 2, Σάιμπεν, Γκουρισάτι, Χόρβατ 1, Μάθιου 1, Σάμπο 1, Γκάρντα 4, Κάρντος, Σομογκουβάρι, Παλ, Σέλακ, Μπούις.