ΜΠΑΣΚΕΤ

ΕΥΡΩΜΠΑΣΚΕΤ 2022: Τέλος το όνειρο για την Εθνική

Η τρομερή ευστοχία των Γερμανών από την περιφέρεια και η αδυναμία της Εθνικής να κρατήσει την άμυνα της, οδήγησε στον αποκλεισμό από την τετράδα του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Η Γερμανία επικράτησε 107 – 96 επί της Εθνικής και στον πρώτο ημιτελικό θα αντιμετωπίσει την ομάδα της Ισπανίας που νωρίτερα επικράτησε στον αγώνα με τη Φινλανδία 100-90.
Μετά από έξι συνεχόμενες νίκες, η Τρίτη και 13 θα είναι μια ημερομηνία που θα τη θυμόμαστε για αρκετό καιρό. Περισσότερο οι Γερμανοί που έκαναν απίστευτο παιχνίδι έχοντας 8/12 τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο και έκλεισε το ημίχρονο με 11/17! Με ένα σερί 20-1 και επιμέρους σκορ στο τρίτο οκτάλεπτο 26-10, οι Γερμανοί τελείωσαν τον ημιτελικό. Η Εθνική έχασε κάθε ελπίδα όταν πέντε λεπτά πριν από τη λήξη, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο αποβλήθηκε με δεύτερο αντιαθλητικό φάουλ. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη έμεινε με μοναδική αξιόπιστη λύση στην επίθεση το Γιαννούλη Λαρεντζάκη, όμως δεν ήταν αρκετός.

Δεκάλεπτα: 31-27, 57-61, 83-71, 107-96