Ευρωπαϊκό 10.000μ: 40ός ο Αναγνώστου, 35η η Τσουπάκη (αποτελέσματα)

Με επιδόσεις μακριά από τα ρεκόρ τους ολοκλήρωσαν την παρουσία τους στο ευρωπαϊκό κύπελλο 10.000μ ο Μάριος Αναγνώστου και η Ειρήνη Τσουπάκη.

Στην κατηγορία των ανδρών, ο Αναγνώστου τερμάτισε σε 30:08.13 μένοντας μακριά από το 29:15.92 που έχει ατομικό ρεκόρ αλλά και το φετινό του, 29:38.88. Με το 30:08.13 κατετάγει στην 40ή θέση σε έναν αγώνα όπου κυριάρχησε ο Γέμαν Κρίπα (Ιταλία) με 28:08.83. Στη δεύτερη θέση, ο Αιθίοπας Ταντέσε Γκεταχόν που τρέχει για το Ισραήλ με 28:09.48 και στην τρίτη ο Ισπανός Ιλίας Φίφα με 28:12.62.
Στο ομαδικό το Ισραήλ έκανε κέρδισε την πρώτη θέση αλλά αυτό δεν είναι έκπληξη καθώς η τριάδα του αποτελείται από Αιθίοπες. Το αργυρό μετάλλιο πήγε στην Ιταλία και το χάλκινο στη Γαλλλια.

Στον αγώνα των γυναικών, η Ειρήνη Τσουπάκη τερμάτισε σε 35:26.24 και κατέλαβε την 35η θέση στη γενική κατάταξη. Η Ελληνίδα δρομέας έχει φετινό 34:55.01 που είναι και το ατομικό της ρεκόρ.
Η Γερμανίδα Αλίνα Ρεχ επικράτησε με 32:15.47, την ακολούθησε η Βαλέρια Ζινένκο από την Ουκρανία με 32:29.81 και στην τρίτη θέση ήταν η επίσης Γερμανίδα Ντομενίκα Μάγιερ με 32:35.95.
Στο ομαδικό η Γερμανία πήρε το χρυσό, η Ισπανία το αργυρό και η Ουκρανία το χάλκινο.