ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

Δευτεραθλητής Ευρώπης και ο Ντούσκος!

Για τρίτη φορά στην καριέρα του ο χρυσός Ολυμπιονίκης του Τόκιο κατακτά το αργυρό μετάλλιο σε ευρωπαϊκό πρωτάθλημα και φαίνεται ότι το καλοκαίρι στο Παρίσι θα δοθεί μεγάλη μάχη για το πρώτο σκαλί του βάθρου και το χρυσό μετάλλιο στην κορυφαία αθλητική διοργάνωση.

Στην πρώτη τους μονομαχία για το 2024 ο Γερμανός παγκόσμιος πρωταθλητής, Όλιβερ Ζάιντλερ, αναδείχθηκε νικητής. Ο Στέφανος Ντούσκος ξεκίνησα δυνατά τον αγώνα του στον τελικό του σκιφ και ήταν πρώτος στα 500μ, με τον Γερμανό να ακολουθεί οριακά δεύτερος. Από εκεί και πέρα όμως ο Ζάιντλερ ξεκίνησε την αντεπίθεσή του και πέρασε μπροστά, διατηρώντας την θέση του μέχρι τον τερματισμό. Έχοντας αναπτύξει σημαντική διαφορά από τους υπόλοιπους, ολοκλήρωσε τον αγώνα του σε 7:38.47. Ο Έλληνας πρωταθλητής δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον ρυθμό του και τερμάτισε στην δεύτερη θέση με 7:41.36. Την τριάδα του βάθρου συμπλήρωσε ο Γκίντριους Μπιελιαούσκας (Λιθουανία), ο οποίος έκανε ένα τρομερό φίνις και με 7:43.35 άφησε εκτός μεταλλίων τον Σβέρι Νίλσεν (Δανία), που φαινόταν ότι είχε εξασφαλίσει το χάλκινο.
Στον τελικό του διπλού σκιφ των ανδρών, οι Νίκος Χωλόπουλος και Γιάννης Καλανδαρίδης κατέκτησαν την έκτη θέση με επίδοση 7:03.70, ενώ στον τελικό Γ’ της δικώπου οι Ζήσης Μπουκουβάλας και Θανάσης Παλαιοπάνος ήταν τρίτοι και κατέλαβαν την 15η θέση στην τελική κατάταξη.