Ευρωπαϊκό Ε/Ν: 11η θέση για την mixed 4Χ100μ μεικτή

Σήμερα ήταν η 4η μέρα για τα προκριματικά του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος εφήβων – νεανίδων και δυστυχώς δεν υπήρξε κάποιος Έλληνας κολυμβητής ή κολυμβήτρια που να πήρε την πρόκριση είτε για τα ημιτελικά είτε για τον τελικό. Υπάρχει όμως ο τελικός του Απόστολου Σίσκου στα 200μ ύπτιο, όπου λίγο πριν τις 19:00 θα διεκδικήσει μια θέση στο βάθρο.

Στο πρώτο αγώνισμα της ημέρας, τα 100μ ελεύθερο νεανίδων, η Ελλάδα είχε τετραπλή συμμετοχή με ταχύτερη να είναι η Άννα Αυγούστα Βλάχου, η οποία τερμάτισε σε 57.39 και έλαβε την 26η θέση. Η μεικτή σκυταλοδρομία 4Χ100μ μεικτή με τους Δέσποινα Πυρίλη, Βαγγέλης Εφραίμ Ντούμας, Μιχάλης Τοπχαναλής και Άννα Αυγούστα Βλάχου τερμάτισαν σε 3:59.76 για να ολοκληρώσει στην 11η θέση της τελική κατάταξης. Ο χρόνος τους ήταν σχεδόν 1 δευτερόλεπτο μακριά από το πανελλήνιο ρεκόρ της κατηγορίας τους 3:58.83. Η Αντωνία Ρακοπούλου συμμετείχε σε δύο αγωνίσματα. Το πρώτο ήταν τα 200μ πεταλούδα όπου κατέγραψε 2:17.21 και έμεινε στην 26η θέση και το δεύτερο ήταν τα 800μ ελεύθερο, αγώνισμα στο όποιο ήταν 24η με 9:09.14. Στο 800άρι η Άρτεμις Βασιλάκη σημείωσε 8:51.21 και κατετάγη 11η. Στα 400μ μεικτής ο Ιάσων Ρούτουλας ακυρώθηκε και ο Βασίλης Κακουλάκης δεν αγωνίστηκε τελικά στα 800μ ελεύθερο.