ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

Ευρωπαϊκό Ε/Ν: 2 αργυρά και 1 χάλκινο για την Εθνική

Τρία μετάλλια είναι ο ελληνικός απολογισμός του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος κωπηλασίας εφήβων -νεανίδων που διεξήχθη στο Μπριν της Γαλλίας.

Αργυρό μετάλλιο κατάκτησε το πλήρωμα του διπλού σκιφ με τις Σοφία Δαλίδου και Γαβριέλα Λιώλιου που ολοκλήρωσε τον τελικό σε 7:17.67 πίσω από το ιταλικό πλήρωμα των Τζιόρτζια Γκρεγκορούτι και Μελίσα Σινκαριόλ που τερμάτισε σε 7:16.60. Το χάλκινο μετάλλιο πήγε στη Βρετανία με τις Έλα Φούλμαν και Τζέσικα Γουίρ να περνούν τον τερματισμό σε 7:18.67.
Αργυρό μετάλλιο και για το διπλό σκιφ των εφήβων με τους Νίκο Χωλόπουλο και Δημήτρη Παπάζογλου να κάνουν σπουδαία κούρσα και να τερματίζουν σε 6:32.86. Νικήτρια ήταν η Ιταλία (Τζόζεφ Μάρβουτσιτς, Μάικολ Μπραμπίλια) με 6:30.29 και στην τρίτη θέση η Ελβετία (Νίκολας Σαμπέρς, Ίβο Λοπφέ) με 6:33.47.
Το τρίτο μετάλλιο της Εθνικής ομάδας, ήταν χάλκινο και το κατάκτησαν οι Σωτηρία Μιχαηλίδη, Ευθυμία Κουκλουμπέρη, Χριστίνα Παπαϊωάννου και Δήμητρα Παπαϊωάννου με την τετράκωπο κάνοντας 7:07.80. Νικήτρια και σε αυτήν την κούρσα η Ιταλία με 6:56.92 και δεύτερη η Γαλλία με 7:05.52.
Η τετράκωπος των εφήβων με τους Κωνσταντίνο Αλεξογιάννη, Βασίλη Κουτσελίνη, Αριστοτέλη Λάππα και Στέφανο Δημητρίου τερμάτισε στην 5η θέση του τελικού σε 6:25.68. Ποια άλλη, η Ιταλία πήρε και εδώ το χρυσό με 6:16.47 και ακολούθησαν Ρουμανία (6:16.63) και Ουγγαρία (6:19.89).

Πέμπτη θέση και στο τετραπλό σκιφ των νεανίδων (6.53.62) με τις Νικολέτα Δρογαλά, Σταυρούλα Γιαλογλίδου, Νεφέλη Ντάρα και Σωτηρία Άνγκου
Στους τρεις τελικούς Β που αγωνίστηκαν ελληνικά πληρώματα ο Παναγιώτης Μακρυγιάννης στο σκιφ ολοκλήρωσε στην 1η θέση και 7η στο σύνολο με χρόνο 7:18.30.
Η δίκωπος των εφήβων με τους Δημήτρη Κούτρα και Βασίλη Κωστούλα ολοκλήρωσε 2η και 8η στη γενική με χρόνο 6:55.97 ενώ το τετραπλό σκιφ των εφήβων με τους Χαράλαμπο Χατζηαυγουστίδη, Κωνσταντίνο Καραγιάννη, Αντώνη Ντίκο και Αριστείδη Καλαντίδη τερμάτισε 3ο και 9ο στη γενική με χρόνο 6:13.88.