ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

Ευρωπαϊκό Ε/Ν: 3 χρυσά μετάλλια για τα ελληνικά κουπιά!

Με τον καλύτερο τρόπο ολοκληρώθηκε το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα εφήβων – νεανίδων στο Βαρέζε της Ιταλίας, με τα ελληνικά πληρώματα να κατακτούν τρία χρυσά μετάλλια και ένα αργυρό.

Η Κατερίνα Γκόγκου ήταν η μεγάλη νικήτρια του σκιφ με χρόνο 07:40.99, αφήνοντας στην δεύτερη και τρίτη θέση την Ιταλίδα Ορόρα Σπιρίτο με 07:41.16 και την Ελβετή Λίνα Κούεν με 07:41.88. Εξαιρετικές ήταν στο διπλό σκιφ η Σοφία Δαλίδου και η Στυλιανή Νάτσιουλα, η οποίες κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο, έχοντας το προβάδισμα σε όλη την διάρκεια της κούρσας και τελικά τερμάτισαν με μεγάλη διαφορά από τις δεύτερες, περνώντας την γραμμή του τερματισμού σε 07:05.47, ενώ την δεύτερη θέση κατέλαβε η Γαλλία με 07:14.90 και την τρίτη η Λιθουανία με 07:16.61.

Το τρίτο χρυσό μετάλλιο ήρθε από το δίδυμο Ιωάννα Ασβεστά – Ελισάβετ Αργυράκη, οι οποίες ήταν οι ταχύτερες στον μεγάλο τελικό της δίκωπου και τερμάτισαν πρώτες με 07:20.15, ενώ ακολούθησε η οικοδέσποινα Ιταλία με 07:20.84 και έπειτα η Γαλλία με 07:21.76. Το πλήρωμα του τετραπλού σκιφ αποτελούμενο από τους Παναγιώτη Αδάμ, Απόστολο Λυκομήτρο, Νικόλαο Χολόπουλο και Δημήτρη Παπάζογλου, ήρθε δεύτερο με 05:52.87, πίσω από τους Τσέχους που ανέβηκαν στο πρώτο σκαλί του βάθρου με 05:51.60.

Στο διπλό σκιφ των ανδρών ο Λεωνίδας Κοπίδης και ο Παναγιώτης Μακρυγιάννης κατέλαβαν την 5η θέση με 06:38.42, στην δίκωπο ο Βασίλης Κωστούλας και ο Δημήτρης Κούτρας κατατάχθηκαν 6οι με 06:51.66, ενώ στο τετραπλό σκιφ οι Ελένη Λεβεντέλη, Βίκυ Λαπικόφ, Σωτηρία Άνγκου και Νεφέλη Ντάρα ήρθαν 6ες με 06:49.70. Στον τελικό Β αγωνίστηκε η τετράκωπος των εφήβων, με τους Λάζαρο Γεωργίου, Γιώργο Χαρίσιο, Παναγιώτη Φοροζίδη και Θανάση Κολοβό και τερμάτισε στην πρώτη θέση.