Ευρωπαϊκό Ε/Ν: 7η η Βασιλάκη, 8ος ο Σίσκος

Το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα εφήβων – νεανίδων του Βελιγραδίου έφτασε στο τέλος του και οι τελευταίες ελληνικές παρουσίες ήταν από την Βασιλάκη και τον Σίσκο στους τελικούς των 400μ ελεύθερο και 100μ ύπτιο.

Στον τελικό των 400μ ελεύθερο, η Άρτεμις Βασιλάκη κολύμπησε σε 4:18.52 (έχει 4:17.14) για να ολοκληρώσει τον αγώνα της στην 7η θέση. Πρωταθλήτρια Ευρώπης αναδείχθηκε η Νικολέτ Παντάρ (Ουγγαρία) με 4:08.06, ενώ το αργυρό μετάλλιο κέρδισε η Μέρβ Τουντσέλ (Τουρκία) με 4:10.44 και το χάλκινο η Μάγια Βέρνερ (Γερμανία) με 4:12.32.

Ο Απόστολος Σίσκος κατέλαβε την 8η θέση στον τελικό των 100μ ύπτιο, ξεκινώντας τον αγώνα του με πέρασμα στα 27.43 και τελικά τερμάτισε σε 56.32. Το νταμπλ σε 100μ και 200μ ύπτιο έκανε ο Ολεξάντρ Ζελτιάκοφ (Ουκρανία), ο οποίος αναδείχθηκε νικητής της κούρσας με 54.18 και τον ακολούθησαν στο βάθρο οι Κριστιάν Μπατσίτσο (Ιταλία) και Μάθιου Βαρντ (Βρετανία) με 54.36 και 54.61 αντίστοιχα.