Ευρωπαϊκό Ε/Ν: Χάλκινο μετάλλιο ο Σίσκος!

Μία πολύ καλή κούρσα πραγματοποίησε ο Απόστολος Σίσκος στον τελικό των 200μ ύπτιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα εφήβων – νεανίδων και χάρη στην επίδοσή του θα ανέβει στο τρίτο σκαλί του βάθρου.

O 18χρονος πρωταθλητής κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στον τελικό των 200μ ύπτιο και το πρώτο της Ελλάδας σε αυτή την διοργάνωση, αφού τερμάτισε σε 1:58.37 πίσω από τον Ολεξάντρ Ζελτιάκοφ (Ουκρανία) με 1:55.79 και τον Μέρλιν Φίσερ (Γαλλία) με 1:57.15. Μάλιστα ο επίσης 18χρονος Ουκρανός σημείωσε νέο ρεκόρ διοργάνωσης, καταρρίπτοντας το 1:55.83 του Κλιμέντ Κολέσνικοφ (Ρωσία). Ο Σίσκος διατηρούσε την τρίτη θέση σε όλη την διάρκεια της κούρσας και τα γυρίσματά του ήταν 27.81 – 57.59 – 1:27.97 – 1:58.37. Μετά την 4η θέση στο περσινό ευρωπαϊκό πρωτάθλημα θα κρεμάσει στο στήθος του το μετάλλιο που αναζητούσε.