Ευρωπαϊκό Ε/Ν: Με την 3η καλύτερη επίδοση ο Σίσκος στον τελικό των 200μ ύπτιο

Ακόμα μία πρόκριση σε τελικό ήρθε για τον Απόστολο Σίσκο, αφού πριν μερικά λεπτά κολύμπησε στα ημιτελικά των 200μ ύπτιο και τερμάτισε με την 3η ταχύτερη επίδοση, βάζοντας υποψηφιότητα για ένα μετάλλιο.

Μετά τον τελικό των 200μ πεταλούδα, ο Σίσκος ολοκλήρωσε τον αγώνα του στο καλό του αγώνισμα σε 1:58.81 για να είναι δεύτερος στην σειρά του και τρίτος στην τελική κατάταξη. Πρώτος από όλους ακούμπησε τον τοίχο του τερματισμού ο Ολεξάντρ Ζελτιάκοφ (Ουκρανία) με 1:56.49 και με τον 8ο χρόνο προκρίθηκε ο Αουκάν Γκόλντιν (Ισραήλ) με 2:00.20.

Στα ημιτελικά των 200μ πρόσθιο, ο Βαγγέλης Εφραίμ Ντούμας αγωνίστηκε στην δεύτερη σειρά και με χρόνο 2:18.37 τερμάτισε 6ος και στην συνολική κατάταξη κατέλαβε την 10η θέση, κάτι που σημαίνει ότι είναι ο δεύτερος επιλαχών σε περίπτωση που δεν κατέβουν κολυμβητές στον τελικό. Ταχύτερος ήταν ο Στέιν Λούτερ (Ολλανδία) με 2:15.20 και η 8άδα έκλεισε με τον Φιν Κεμπ (Λουξεμβούργο) και το 2:17.87.