Ευρωπαϊκό Ε/Ν: Στον τελικό των 100μ ύπτιο με την 8η επίδοση ο Σίσκος

Την 3η του παρουσία σε τελικό στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα εφήβων – νεανίδων του Βελιγραδίου εξασφάλισε ο Απόστολος Σίσκος και αυτή την φορά σειρά είχαν τα 100μ ύπτιο.

Μετά τα 200μ πεταλούδα και τα 200μ ύπτιο όπου κέρδισε το χάλκινο μετάλλιο, ο 18χρονος κολυμβητής θα αγωνιστεί και στον τελικό των 100μ ύπτιο, σε έναν αγώνα που προκρίθηκε με την 8η καλύτερη επίδοση, αφού κολυμπώντας στην 1η ημιτελική σειρά σημείωσε 55.69. Ταχύτερος όλων ήταν ο Κρίστιαν Μπατσίτσο (Ιταλία) με χρόνο 54.52, ενώ ο Ολεξάντρ Ζελτιάκοφ (Ουκρανία), ο οποίος αναδείχθηκε νικητής στο 200άρι, σημείωσε 54.92. Στον αυριανό τελικό θα επιχειρήσει να κάνει το νταμπλ.
Στα ημιτελικά των 50μ πεταλούδα, η Άννα Αυγούστα Βλάχου κατετάγη 10η με επίδοση 27.33 και είναι η δεύτερη επιλαχούσα για τον τελικό του αγωνίσματος. Με τον πρώτο χρόνο προκρίθηκε η Μαρτίν Ντάνμποργκ (Δανία) με 26.53 και με τον 8ο η Άννα Μαρία Μπούρστλερ (Γερμανία) με 27.28.