Ευρωπαϊκό Ε/Ν: Στον τελικό των 200μ πεταλούδα ο Σίσκος

Ο πρώτος τελικός για την ελληνική αποστολή σε αυτό το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ήρθε από το Απόστολο Σίσκο στο 200άρι πεταλούδα και ο Έλληνας πρωταθλητής θα παλέψει αύριο το απόγευμα για την είσοδο στην κορυφαία τριάδα.

Η 1η μέρα του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος εφήβων – νεανίδων έκλεισε ικανοποιητικά για τα ελληνικά χρώματα, αφού υπήρξε η πρώτη πρόκριση σε τελικό αγωνίσματος. Πριν από μερικά λεπτά ο Σίσκος κολύμπησε τα 200μ πεταλούδα σε 1:59.09 (έχει 1:58.73) στην 1η ημιτελική σειρά και πήρε το εισιτήριο του τελικού με την 4η καλύτερη επίδοση. Ταχύτερος όλων ήταν ο Άντρεα Καμότζι (Ιταλία) με 1:57.95 και ο τελικός έκλεισε με το 2:01.08 του Μπάρτοζ Μίτσα (Πολωνία). Στην ίδια κούρσα ο Ιάσων Ρούτουλας τερμάτισε σε 2:04.40 (έχει 2:04.13 από τα προκριματικά) και έλαβε την 15η θέση στην τελική κατάταξη.
Η Δέσποινα Πυρίλη κολύμπησε στα ημιτελικά των 50μ ύπτιο και από την πρώτη διαδρομή της 1ης ημιτελικής σειράς ακούμπησε τον τοίχο του τερματισμού σε 29.23 και συνολικά κατετάγη 12η. Με αυτήν την επίδοση βελτίωσε το ατομικό της ρεκόρ που ήταν 29.35 από το Ακρόπολις.