ΙΣΤΙΟΠΛΟΙΑ

Ευρωπαϊκό iqfoil: 41ος ο Κοκκαλάνης, 61η η Ποντίφηξ

Το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ιστιοπλοΐας στην κλάση iqfoil ολοκληρώθηκε σήμερα στην Πάτρα με τους τίτλους να καταλήγουν σε Ιταλία και Νορβηγία ενώ από ελληνικής πλευράς, Βύρωνας Κοκκαλάνης και Δανάη Ποντίφηξ είχαν τα καλύτερα πλασαρίσματα.

Στην κατηγορία των ανδρών, επικράτησε ο Ιταλός Νικολό Ρένα με το βάθρο να συμπληρώνουν ο Σεμπάστιαν Κέρντελ (Γερμανία) και ο Κίραν Μπάντλο (Ολλανδία). Όπως αναφέραμε ο Κοκκαλάνης κατέλαβε την 41η θέση και ο Λεωνίδας Τσορτανίδης στην 52η.
Στις γυναίκες, σάρωσε η Νορβηγίδα Μίνα Μπόμπεκ. Κέρδισε τόσο την κατηγορία των Κ21, όσο και αυτή των γυναικών. Σαρόν Καντόρ (Ισραήλ) και Έμα Ουίλσον (Βρετανία) πήραν αργυρό και χάλκινο μετάλλιο αντίστοιχα. Η Δανάη Ποντίφηξ ολοκλήρωσε τον αγώνα στην 61η θέση.