ΠΑΛΗ

Ευρωπαϊκό Κ17: Στον τελικό ο Κολιτσόπουλος!

Πρώτη μέρα του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος πάλης Κ17 που διεξάγεται στο Βουκουρέστι της Ρουμανίας και πρώτη ελληνική συμμετοχή σε τελικό.

Ο Αρίωνας Κολιτσόπουλος θα διεκδικήσει αύριο στον τελικό των 65 κιλών της ελληνορωμαϊκής πάλης το χρυσό μετάλλιο κόντρα στον Αζέρο Σεϊμούρ Γκασίμοφ.
Για να φτάσει στον τελικό ο 16χρονος Έλληνας παλαιστής, αρχικά απέκλεισε τον Αλέξανδρο Ερμή Σακκά που αγωνίζεται για τη Σουηδία με 3-0 και στα προημιτελικά νίκησε τον Εσθονό Μαξ Χριστιούκ 3-1. Ο πιο δύσκολος αγώνας για τον Έλληνα πρωταθλητή ήταν ο ημιτελικός κόντρα στον Αρμένιο Βάχε Χοβχανισιάν. Τα κατάφερε όμως και αύριο διεκδικεί τον τίτλο του πρωταθλητή Ευρώπης.
Την ευκαιρία να διεκδικήσει το χάλκινο μετάλλιο θα έχει ο Δημήτρης Θάνος στα 110κ. Στον πρώτο γύρο νίκησε 3-1 τον Κροάτη Αντόνιο Ραντίτσεβιτς ηττήθηκε όμως στα προημιτελικά από τον Τούρκο Κεμάλ Γιουσούφ Μπακίρ 4-2 που όμως έφτασε μέχρι τον τελικό και έτσι «κουβάλησε» στα ρεπεσάζ τον Θάνο. Ο Έλληνας πρωταθλητής θα αντιμετωπίσει αύριο τον Μολδαβό Έγκορ Τζέκοφ και σε περίπτωση νίκης θα διεκδικήσει το χάλκινο μετάλλιο κόντρα στον Αζέρο Μαζάιμ Μαρντάνοφ.
Στην κατηγορία των 80κ, ο Λευθέρης Παππάς αποκλείστηκε στον πρώτο του αγώνα χάνοντας από τον Νικόλαο Γαβριήλ Ιγκνατέσκου (Ρουμανία).