Ευρωπαϊκό Κ19: Πρεμιέρα με νίκη για την Εθνική

Με νίκη ξεκίνησε η Εθνική ομάδα πόλο των εφήβων την υπεράσπιση του τίτλου στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ19 που φιλοξενείται στην Ποντγκόριτσα του Μαυροβουνίου.

Η ομάδα του Ηλία Μαχαίρα νίκησε 14-5 τη Ρουμανία για τον τρίτο όμιλο έχοντας τον αρχηγό Νίκο Γκίλλα σε τρομερή κατάσταση, σημειώνοντας οκτώ γκολ.
Οι Ρουμάνοι μπόρεσαν να ακολουθήσουν την Εθνική μόνο για 5 λεπτά (3-3 το σκορ). Στη συνέχεια τα πράγματα έγιναν απλά για την ομάδα του Ηλία Μαχαίρα που έκλεισε το ημίχρονο στο +3 (8-5) δεχόμενη για τελευταία φορά γκολ στο 14:12. Στα υπόλοιπα 17:48 λεπτά του αγώνα διατήρησε ανέπαφη την εστία, σκόραρε έξι φορές και τελικά πήρε τη νίκη με 14-5.
Οκτάλεπτα 5-3, 3-2, 3-0, 3-0