Ευρωπαϊκό Κ19: Πρωταθλήτρια η Σερβία

Η Σερβία ήταν το μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα υδατοσφαίρισης των εφήβων. Κέρδισε στον τελικό την Ισπανία και επιβεβαίωσε τα προγνωστικά.

Σε έναν τελικό γεμάτο ένταση και πολλές αποβολές, η Σερβία διαχειρίστηκε καλύτερα το παιχνίδι για να φτάσει στη νίκη επί των Ισπανών με 9-8 και να κατακτήσει για τέταρτη φορά στην ιστορία της τον ευρωπαϊκό τίτλο στην κατηγορία Κ19.
Οι Σέρβοι κατέβασαν μια από τις πιο νεανικές ομάδες του τουρνουά καθώς η εθνική Κ19 στελεχώθηκε στην πλειοψηφία της από παίκτες που ήταν στην Κ18 που κέρδισε το αργυρό μετάλλιο στο παγκόσμιο της κατηγορίας που είχε γίνει στο Βελιγράδι.
Θυμίζουμε ότι στο μικρό τελικό η Ουγγαρία νίκησε την Ελλάδα 10-7. Πολυτιμότερος παίκτης της διοργάνωσης ψηφίστηκε ο Σέρβος Βασίλιγε Μαρτίνοβιτς, κορυφαίος τερματοφύλακας ο Ισπανός Αλεχάντρο Αλέγρε Λόπεθ και πρώτος σκόρερ με 26 γκολ ο Νίκος Γκίλλας.