Ευρωπαϊκό Κ19: Στο μικρό τελικό η Εθνική

Η Εθνική ομάδα πόλο των εφήβων δεν τα κατάφερε στον ημιτελικό του ευρωπαϊκού Κ19 με την Ισπανία καθώς ηττήθηκε 12-11 και θα αγωνιστεί στο μικρό τελικό για το χάλκινο μετάλλιο.

Ο αγώνας με την Ισπανία ήταν το απόλυτο ντέρμπι με τους Ισπανούς να καταφέρνουν να φτάσουν ακόμα και στο +3 (6-3) στα μέσα του δευτέρου οκταλέπτου, αλλά η ομάδα του Ηλία Μαχαίρα να επιστρέφει και να κλείνει το ημίχρονο στο 6-5.
Στην 3η περίοδο οι Ισπανοί προσπάθησαν να ξεφύγουν στο σκορ, βρέθηκαν τρεις φορές στο +2 (8-6, 9-7 και 10-8) όμως και πάλι η Εθνική επέστρεψε για να πάει τον ημιτελικό στα ίσια 5:18 πριν από τη λήξη με γκολ στον έξτρα παίκτη από τον Βαγγέλη Πούρο που έκανε το 11-11.
Στο 2:10 πριν από τη λήξη, η Ισπανία πήρε και πάλι το προβάδισμα με 12-11 χάρη σε γκολ του Μπιελ Φάιγκες και το σκορ αυτό δεν άλλαξε μέχρι και τη λήξη του αγώνα.
Οκτάλεπτα 3-3, 2-3, 5-5, 1-1
Ελλάδα (Ηλίας Μαχαίρας) Γεωργάρας 3, Αλμυράς 1, Γκίλλας 5, Μύριλος 1, Πούρος 1
Ισπανία Τσέντο 1, Φερέρ 2, Ντουάρτ 3, Σεσέν 1, Ροντρίγκεθ 2, Κορμπαλάν 1, Φάιγκες 1, Φερνάντεθ 1

Για δεύτερο συνεχόμενο αγώνα η Σερβία πήρε την πρόκριση στη διαδικασία των πέναλτι. Αφού απέκλεισαν την Ιταλία στα προημιτελικά με 11-10, κέρδισαν σήμερα στον ημιτελικό την Ουγγαρία 18-17 και πάλι στα πέναλτι για να φτάσουν στον τελικό.
Ο αγώνας για το χάλκινο μετάλλιο θα διεξαχθεί την Κυριακή στις 18:30 και ο τελικός θα ακολουθήσει στις 20:00.