ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ

Ευρωπαϊκό Κ21: Αποκλείστηκε η Παπαδημητρίου

Με την ικανοποίηση ότι έκανε καλή προσπάθεια και κυνήγησε με σοβαρές αξιώσεις την πρόκριση στο στάδιο 2 ολοκλήρωσε η Μαλαματένια Παπαδημητρίου το πρώτο κομμάτι των αγώνων της στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα επιτραπέζιας αντισφαίρισης για αθλητές και αθλήτριες έως 21 ετών, στην Κλουζ Ναπόκα της Ρουμανίας.

Στην πρώτη συμμετοχή της στον θεσμό πήρε μέρος στο στάδιο 1 του απλού και αποκλείστηκε από τη συνέχεια μένοντας στην 3η θέση.
Εκανε την πρεμιέρα της στο 6ο κρουπ αντιμετωπίζοντας την Τσέχα Λίντα Ζαντέροβα (Νο 25). Η αριστερόχειρας Ελληνίδα έχασε δύσκολα το 1ο σετ και «απάντησε» με τρία στη σειρά αξιοποιώντας το σερβίς της και τα «γεμάτα» σπιν. Στη συνέχεια όμως, δεν μπόρεσε να κρατήσει τον ίδιο ρυθμό, είδε την αντίπαλο να βελτιώνει το αγωνιστικό της πρόσωπο και κάμφθηκε με 4-3. Φάνηκε μάλιστα, να αγχώθηκε από το 5ο σετ και μετά και δεν ήταν σταθερή στις επιθέσεις της και την υποδοχή.

Στο 6ο σετ μετέτρεψε το 3-8 σε 7-8, αλλά δεν ολοκλήρωσε την ανατροπή, στο ψυχοφθόρο 7ο σετ πήρε προβάδισμα στην αρχή, όμως η Ζαντέροβα προσπέρασε με 5-2 και κράτησε τον έλεγχο (ενδιάμεσα έκανε χρήση του τάιμ άουτ ο Γιώργος Καρύτσας). Η Παπαδημητρίου έχασε έτσι καλή ευκαιρία να κάνει βήμα πρόκρισης, καθώς η Ρίκε Σκέιτετ από τη Νορβηγία (Νο 38) δεν εμφανίστηκε τελικά στους αγώνες και τους έχασε στα χαρτιά, αντίθετα δυσκόλεψε κι άλλο η προσπάθεια να πάρει μία από τις δύο προνομιούχες θέσεις στα γκρουπ.

Το μεσημέρι δεν υπήρχε ματς για την Ελληνίδα γιατί δεν «κατέβηκε» η Σκέιτετ και το φινάλε στο γκρουπ ήρθε το απόγευμα με αντίπαλο την επικεφαλής Άνα Βέγκρζιν. Η Παπαδημητρίου δεν έπιασε την απόδοση, που θα της επέτρεπε να πιέσει την πρωταθλήτρια Ευρώπης του 2019 στο απλό νεανίδων. Έχασε εύκολα με 4-0 σετ και με την 3η θέση στον όμιλο έμεινε έξω από τη συνέχεια του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος. Η εξέλιξη 5-11, 7-11, 2-11 και 4-11.