ΤΑΕ ΚΒΟΝ ΝΤΟ

Ευρωπαϊκό Κ21: Ιστορικό 1-2 με Θολιώτη – Παπαδόπουλο!

Για πρώτη φορά στην ιστορία των του ελληνικού τάε κβον ντο, υπήρξε ελληνικός «εμφύλιος» σε τελικό κατηγορίας με την Ελλάδα να έχει εξασφαλίσει το χρυσό μετάλλιο πριν από τη διεξαγωγή του.

Η κορυφή της κατηγορίας των -87 κιλών, στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ21 που φιλοξενείται για 3η ημέρα στα Τίρανα της Αλβανίας, είχε χρώμα Ελλάδας! Οι Βασίλης Θολιώτης και Γιάννης Παπαδόπουλος, έγραψαν Ιστορία για το ελληνικό τάε κβον ντο, κατακτώντας για πρώτη φορά τις δύο πρώτες θέσεις σε μια κατηγορία σωματικού βάρους, σε πρωτάθλημα Ευρώπης. Νικητής του ελληνικού «εμφυλίου», ο Θολιώτης και μάλιστα με ανατροπή. Ο Έλληνας πρωταθλητής, αν βρέθηκε να χάνει με 1-0 στο πρώτο γύρο (7-3), κατάφερε να γυρίσει τον αγώνα και να πάρει τη νίκη στα δύο επόμενα με σκορ 10-6 και 12-0 αντίστοιχα.

Με τα μετάλλια των Θολιώτη και Παπαδόπουλου, το ελληνικό τάε κβον ντο έφτασε τα πέντε συνολικά στη διοργάνωση, μετά και τα τρία χάλκινα που κατέκτησαν τις δύο πρώτες ημέρες οι Πανταζής, Πολυχρόνη και Κίτσιου. Παράλληλα, ο Θολιώτης κατέκτησε το χρυσό πρώτο μετάλλιο για την Ελλάδα σε επίπεδο ανδρών Κ21, αφού μέχρι τώρα, τα τρία προηγούμενα τα είχαν πάρει γυναίκες (Ασπρογέρακα 2014, Κόντου 2016, Δεσύλλα 2017).

Θολιώτης και Παπαδόπουλος ακολούθησαν παράλληλες διαδρομές μέχρι τον τελικό. Ο Θολιώτης νίκησε 2-0 τον Πολωνό Λεπορόφσκι, 2-0 τον Ρουμάνο Σνάκοφ και 2-0 τον Ουκρανό Λιπάτοφ, πριν κάνει «καρέ» νικών απέναντι στον Παπαδόπουλο. Ο τελευταίος, στον γύρο των 16 νίκησε τον Βρετανό Ότμαν με 2-0, στα προημιτελικά τον Γάλλο Ταπουτού με 2-0, ενώ με το ίδιο σκορ έκαμψε και την αντίσταση του Ισπανού Γιοπίς στον ημιτελικό.