ΠΑΛΗ

Ευρωπαϊκό Κ23: Μία νίκη και 4 ήττες ο ελληνικός απολογισμός

Με την ελληνορωμαϊκή πάλη ξεκίνησε σήμερα στο Βουκουρέστι το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της κατηγορίας των νέων (Κ23) με την Ελλάδα να μετρά την πρώτη μέρα, μία νίκη και τέσσερις ήττες.

του Σούλη Μέζου

Στα 55κ ο Ηλίας Ζαϊράκης ξεκίνησε με νίκη αποκλείωτνας με 9-1 τον Ισραηλινό Αμάρε Φετενέ. Στο δεύτερο γύρο κλήθηκε να αντιμετωπίσει τον Ουκρανό Έντουαρντ Στρίλτσουκ από τον οποίο ηττήθηκε 8-0 και αποκλείστηκε από τη συνέχεια.
Στον πρώτο γύρο των 63κ ολοκληρώθηκε η παρουσία του Γιάννη Πέτκου ο οποίος ηττήθηκε (9-0) από τον Φινλανδό Τίνο Τάπιο Ογιάλα και ελπίζει σε ρεπεράζ.
Ήττ και για τον Νίκο Ιωσηφίδη στα 87 κιλά. Στον πρώτο γύρο βρέθηκε απέναντι στον Φινλανδό Βάλτερι Χάρι Κρίστιαν Λάτβαλα ο οποίος ήταν ο νικητής με 10-0.
Η ελληνική παρουσία την πρώτη μέρα ολοκληρώθηκε με τη συμμετοχή του Νίκου Ντουνιά στα 130κ. Έδωσε μάχη κόντρα στον Μουχάμετ Χαμζά Μπακίρ, όμως ο Τούρκος επικράτησε τελικά με 4-1 στα σημεία και πήρε την πρόκριση.