ΠΑΛΗ

Ευρωπαϊκό Κ23: Σαρωτικός ο Κουγιουμτσίδης, προκρίθηκε στον τελικό!

Τον τρίτο συνεχόμενο τίτλο σε ευρωπαϊκό πρωτάθλημα πάλης Κ23, στην κατηγορία των 79 κιλών διεκδικεί ο Γιώργος Κουγιουμτσίδης που έφτασε στον τελικό διαλύοντας κάθε αντίπαλο που βρέθηκε στο δρόμο του!

του Σούλη Μέζου

Το 2021 στα Σκόπια, ο Κουγιουμτσίδης κέρδισε το πρώτο του μετάλλιο σε ευρωπαϊκό Κ23. Ήταν το χάλκινο στα 74 κιλά της ελευθέρας πάλης.
Ένα χρόνο αργότερα, στη Φιλιππούπολη ο Κουγιουμτσίδης ανέβηκε στα 79 κιλά και στέφθηκε πρωταθλητής Ευρώπης Κ23. Το 2023 στο Βουκουρέστι υπερασπίστηκε τον τίτλο του στα 79 κιλά και σήμερα, προκρίθηκε ξανά στον τελικό διεκδικώντας το τρίτο χρυσό μετάλλιο στη διοργάνωση που φέτος φιλοξενείται στο Μπακού του Αζερμπαϊτζάν.
Στον πρώτο γύρο, ο Κουγιουμτσίδης έδωσε ρεσιτάλ με αντίπαλο τον Ιταλό Ραφαέλε Ματρούλο που τον πέταξε εκτός με 13-0. Εξίσου σαρωτικός ήταν ο Έλληνας πρωταθλητής και στα προημιτελικά κόντρα στον Πολωνό Ματέους Πετζίτσκι που τον άφησε εκτός και αυτός με 10-0!
Στον ημιτελικό ο Κουγιουμτσίδης κλήθηκε να αντιμετωπίσει τον Αρμένιο Αρσέν Μπαλαγιάν που έχει επιλέξει να αγωνίζεται ως Ρώσος (αλλά στο ευρωπαϊκό ως ανεξάρτητος) και η κανονική του κατηγορία είναι τα 86 κιλά. Ο Μπαλαγιάν κατάφερε να πάρει έναν πόντο από τον Έλληνα πρωταθλητή Ευρώπης, όμως ο Κουγιουμτσίδης με 3-1 πήρε την πρόκριση στον τελικό όπου θα αντιμετωπίσει τον γηπεδούχο Αλί Τσοκάεφ που πέρσι ήταν τρίτος στο παγκόσμιο πρωτάθλημα των εφήβων. Ο τελικός θα διεξαχθεί αύριο το απόγευμα.