Ευρωπαϊκό Κ17: Νέα νίκη για την Εθνική, έκανε το 3/3 κόντρα στη Ρουμανία

Η Εθνική παγκορασίδων επικράτησε με 3-1 της Ρουμανίας και συνέχισε την αήττητη πορεία της στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στη Μπεκεσκάμπα της Ουγγαρίας, σ’ ένα ματς όπου ουσιαστικά κερδίσαμε τον κακό μας εαυτό.

του Δημήτρη Τυχάλα

Μετά από ένα εξαιρετικό πρώτο σετ, φάνηκαν στο γήπεδο τα πρώτα σημάδια της κούρασης με τα κορίτσια του Κώστα Γκούντα να τα βρίσκουν σκούρα απέναντι στη μαχητική Ρουμανία που ήθελε να αποδείξει ότι άξιζε κάτι καλύτερο από τις δύο ήττες που είχε γνωρίσει.

Με τη δική μας ομάδα να προέρχεται από ένα πολύ σκληρό δεκαήμερο καθώς είχε προηγηθεί το Βαλκανικό πρωτάθλημα όπου φτάσαμε ως τον τελικό, το ματς έγινε ντέρμπι, ωστόσο στο φινάλε βρήκαμε τις λύσεις και παραμείναμε στην κορυφή του ομίλου μαζί με την Σλοβενία.

Ο αγώνας ξεκίνησε εντυπωσιακά για την ελληνική ομάδα που πήρε εύκολα το πρώτο σετ, αλλά η εικόνα του αγώνα άλλαξε στη συνέχεια.
Η Ρουμανία ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση της και δεν μας επέτρεπε να αποκτήσουμε κάποια διαφορά στο 2ο σετ, για να μπορέσουμε στο φινάλε με καλά σερβίς να κάνουμε το 2-0.

Στο τρίτο σετ οι αντίπαλοι μας περιόρισαν τα λάθη τους (16 στα 2 πρώτα σετ, 8 στα δύο επόμενα) και με την ελληνική ομάδα να έχει κακή παρουσάι επιθετικά (21%) πήραν νωρίς το προβάδισμα και το διαχειρίστηκαν σωστά για να μειώσουν σε 2-1.
Μάλιστα στην εκκίνηση του δ’ σετ προηγήθηκαν με 1-7, αλλά ευτυχώς αντδράσαμε γρήγορα και με επιμέρους σκορ 13-2, ξεφύγαμε με 14-9. Η Ρουμανία όμως που έψαχνε τους πρώτους της βαθμούς στη διοργάνωση ισοφάρισε σε 15-15 και λίγο αργότερα το υπερ μας 23-18 έγινε 23-21, αλλά επίθεση και άσος της Τικμανίδου διαμόρφωσαν το τελικό 25-21 που έδωσε τη νίκη στην Εθνική.

Κώστας Γκούντας: «Στο τέλος θα κάνουμε το ταμείο»

Ο ομοσπονδιακός τεχνικός Κώστας Γκούντας στάθηκε στην αντίδραση που έβγαλε η ομάδα του κατά τη διάρκεια του αγώνα. «Είμαστε δυο ομάδες που γνωρίζαμε η μία την άλλη και ξέραμε ότι θα είχαμε έναν δύσκολο αγώνα. Η Ρουμανία έπρεπε κάποια στιγμή να βγάλει αντίδραση, ενώ κι εμείς είχαμε να διαχειριστούμε κάποια προβλήματα όπως αυτό με τη Μπιτσαξή που αισθάνθηκε μια αδιαθεσία, αλλά τέλος καλό όλα. Μην ξεχνάμε ότι έχουμε να κάνουμε με μικρά παιδιά και χρειάζεται μεγάλη προσοχή στη διαχείριση του κάθε αποτελέσματος. Εμείς βλέπουμε το κάθε παιχνίδι ξεχωριστά και θα κάνουμε στο τέλος το ταμείο».