Ευρωπαϊκό κύπελλο ρίψεων 2024: Εντός 8άδας ο Μουζενίδης

Ο αθλητής του Γιώργου Μποτσκαρίωβ ολοκλήρωσε την συμμετοχή του στο ευρωπαϊκό κύπελλο ρίψεων της Λεϊρίας, κατακτώντας την έβδομη θέση στην σφαιροβολία.

Χωρίς να έχει ούτε μία άκυρη προσπάθεια έκανε την εμφάνισή του στον τελικό της σφαιροβολίας ο Οδυσσέας Μουζενίδης. Ξεκίνησε τον αγώνα του με 18.62μ και μεγαλύτερη βολή του ήταν αυτή στα 19.30μ (έχει 19.98μ). Η σειρά των βολών του ήταν: 18.62μ – 18.59μ – 19.30μ – 18.73μ – 19.16μ – 18.77μ. Ο δευτεραθλητής κόσμου στον κλειστό, Λεονάρντο Φαμπρί δεν αγωνίστηκε τελικά, αλλά και πάλι το χρυσό μετάλλιο πήγε σε ιταλικά χέρια. Νικητής αναδείχθηκε ο Ζάνε Γουίρ με 21.55μ, δεύτερος ήταν ο Σκοτ Λίνκολν (Βρετανία) με 20.98μ και τρίτος ο Μεσούντ Πέζερ (Βοσνία και Ερζεγοβίνη) με 20.58μ.