Ευρωπαϊκό κύπελλο ρίψεων: 4η θέση για τον Τσίτσο

Για πέντε γύρους, ο Δημήτρης Τσίτσος ήταν στα μετάλλια του ακοντισμού Κ23 ανδρών. Ο Λέαντρο Ράμος όμως μας τα χάλασε…

Ο Έλληνας πρωταθλητής μπήκε στον 5ο γύρο των βολών έχοντας ρίξει 74.39μ. Επίδοση που τον είχε στην 3η θέση και με το ένα πόδι στο βάθρο. Στην 5η του βολή όμως, ο Ράμος που έριχνε τελευταίος από τους 12 του αγώνα, έστειλε το ακόντιο στα 76.48μ για να βγάλει από το βάθρο τον Τσίτσο. Ο 21χρονος Έλληνας ακοντιστής προσπάθησε για το 74.88μ που θα τον έφερνε πάνω από τον Ούγγρο Γκιόργκι Χέρτσονγκ όμως η τελευταία του προσπάθεια ήταν στα 73.54μ για να μείνει τελικά τέταρτος και εκτός βάθρου.
Νικητής αναδείχθηκε ο Γάλλος Τορατερά Τουπάγια με 77.21μ και το Ράμος ήταν δεύτερος με 76.48μ.
Η σειρά των βολών του Τσίτσου: 71.68 – 69.58 – 74.39 – 73.12 – 73.00 και 73.54μ.