Connect with us

ΒΟΛΕΪ

Ευρωπαϊκό νεανίδων: Η αποστολή της Εθνικής

Published

on

Αύριο (Πέμπτη ,25/8) αναχωρεί η αποστολή της εθνικής νεανίδων για τα Σκόπια όπου θα διεξαχθεί το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα βρίσκεται στον 1ο όμιλο της διοργάνωσης (όπως και ο δεύτερος θα διεξαχθεί στην πρωτεύουσα της Βόρειας Μακεδονίας) μαζί με τη διοργανώτρια χώρα και τις Ιταλία, Σλοβενία, Πολωνία, Φινλανδία. Οι αγώνες ξεκινούν το Σάββατο 27/8 και ο ομοσπονδιακός τεχνικός Ανέστης Γιαννακόπουλος και οι συνεργάτες του Δημήτρης Σολκίδης, Σταύρος Βίτσιος επέλεξαν τις εξής αθλήτριες

Πασαδόροι: Ευαγγελία Τάνη (Άρης), Αλεξάνδρα Μεροδουλάκη (ΠΑΟΚ)
Διαγώνιες: Κατερίνα Κορρέ (ΑΟΝ Αμαζόνες), Άννα-Χριστίνα Μπρούμα (ΑΣΠ Απόλλων Πατρών)
Ακραίες: Γεωργία Αγγελοπούλου (ΑΣΠ Απόλλων Πατρών), Βασιλική Ευαγγελίου (ΑΟ Μαρκοπούλου), Αργυρώ Δημητρακάκου (ΑΟ Ιωνικός Νίκαιας), Παρασκευή Ζαφειρίου (ΑΠΣ Ναυάρχου Βότση), Σπυριδούλα Κομίνη (ΣΦΑΜ Φοίβος Μελισσίων)
Κεντρικές: Κατερίνα Αλλαγιάννη (ΑΟ Μαρκοπούλου), Έρρικα-Πελαγία Γράβαρη (ΑΟ Μαρκοπούλου), Αγγελική Συριστατίδη (Ολυμπιακός ΣΦΠ)
Λίμπερο: Ελένη Παπαδοπούλου (ΠΑΟΚ), Κατερίνα Καμπούρη (Άρης)

Α’ προπονητής: 
Ανέστης Γιαννακόπουλος
Β’ Προπονητής: Δημήτρης Σολκίδης
Β’ Προπονητής: Σταύρος Βίτσιος
Φυσιοθεραπευτής: Χριστίνα Γατίδου
Στατιστικολόγος: Γιάννης Πριόβολος

Αναλυτικά το πρόγραμμα του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος (σε ώρες Ελλάδας):

Α’ όμιλος (Γήπεδο Boris Trajkovski, Σκόπια)
1η αγωνιστική – Σάββατο 27/8

16:30, Ιταλία-Σλοβενία
19:00, Πολωνία-Ελλάδα
21:30, Φινλανδία-Βόρεια Μακεδονία

2η αγωνιστική – Κυριακή 28/8

16:30, Ιταλία-Πολωνία
19:00, Ελλάδα-Φινλανδία
21:30, Σλοβενία-Βόρεια Μακεδονία

3η αγωνιστική – Δευτέρα 29/8
16:30, Φινλανδία-Ιταλία
19:00, Πολωνία-Σλοβενία
21:30, Βόρεια Μακεδονία-Ελλάδα

4η αγωνιστική – Τετάρτη 31/8
16:30, Πολωνία-Φινλανδία
19:00, Σλοβενία-Ελλάδα
21:30, Ιταλία-Βόρεια Μακεδονία

5η αγωνιστική – Πέμπτη 01/9
16:30, Φινλανδία-Σλοβενία
19:00, Ελλάδα-Ιταλία
21:30, Βόρεια Μακεδονία-Πολωνία

Β’ όμιλος (Γήπεδο SC Jane Sandanski Σκόπια)
1η αγωνιστική – Σάββατο 27/8

16:30, Σερβία-Ελβετία
19:00, Τουρκία-Ολλανδία
21:30, Κροατία-Ρουμανία

2η αγωνιστική – Κυριακή 28/8
16:30, Ολλανδία-Ελβετία
19:00, Ρουμανία-Σερβία
21:30, Τουρκία-Κροατία

3η αγωνιστική – Δευτέρα 29/8
16:30, Ελβετία-Ρουμανία
19:00, Κροατία-Ολλανδία
21:30, Σερβία-Τουρκία

4η αγωνιστική – Τετάρτη 31/8
16:30, Ολλανδία-Ρουμανία
19:00, Τουρκία-Ελβετία
21:30, Κροατία-Σερβία

5η αγωνιστική – Πέμπτη 01/9
16:30, Ρουμανία-Τουρκία
19:00, Σερβία-Ολλανδία
21:30, Ελβετία-Κροατία

*Οι δύο πρώτες ομάδες του κάθε ομίλου προκρίνονται στα ημιτελικά και παίζουν χιαστί (Α1-Β2, Β1-Α2), ενώ οι ομάδες που καταλάβουν την 3η και 4η θέση αγωνίζονται για τις θέσεις 5-8 (Α3-Β4, Β3-Α4).

Advertisement

Οι απόψεις - editorial που δημοσιεύονται στο Sportsfeed απηχούν τις απόψεις των συγγραφέων και όχι του Sportsfeed το οποίο τηρεί πιστά τις αρχές της ελευθεροτυπίας: Η δημοσίευση είναι η ψυχή της δικαιοσύνης. Copyright © 2022 Sportsfeed.gr

Don`t copy text!