ΠΥΓΜΑΧΙΑ

Ευρωπαϊκό παίδων: ΧΡΥΣΟΣ ο Τόπαλος!

Το χρυσό μετάλλιο στο ευρωπαϊκό πυγμαχίας κατηγορίας παίδων στο Μοντεσλιβάνο κατέκτησε ο Βασίλης Τόπαλος μετά την εκπληκτική του εμφάνιση στα 57-60 κιλά, με αντίπαλο τον Μολδαβό Δανιήλ Γκουράντα!

Ο νέος πρωταθλητής Ευρώπης παίδων, ξεκίνησε σαν… ταύρος στον τελικό της Ιταλίας, μη αφήνοντας κανέναν περιθώριο αντίδρασης στον Μολδαβό. Κέρδισε με 5-0 στα σημεία έπειτα από την λήξη των τριών γύρων. Ο νεαρός Έλληνας πυγμάχος έκανε μια σαρωτική εμφάνιση καθόλη την παρουσία του στο ευρωαπαϊκό και το χρυσό μετάλλιο ήταν απλά το κερασάκι στην τούρτα.

Σειρά για το χρυσό έχει ο Εμμανουήλ Φωτιάδης που αγωνίζεται αμέσως μετά, στα 60-63 κιλά, με τον Νέιθαν Μπάρετ.