Ευρωπαϊκό ρεκόρ από τη Μακόλγκαν

Το Great Manchester Run ήταν κενυάτικη υπόθεση στις γυναίκες, αλλά η Βρετανίδα Έιλις Μακόλγκαν κατέκτησε την δεύτερη θέση μετά από ένα μεγάλο αγώνα που της χάρισε το ευρωπαϊκό και το εθνικό ρεκόρ.

Η παγκόσμια πρωταθλήτρια Χέλεν Όμπιρι ήταν η αθλήτρια που πέρασε πρώτη τη γραμμή του τερματισμού στα 10χλμ στον αγώνα του Μάντσεστερ με χρόνο 30:15, όμως η Μακόλγκαν που ήταν δεύτερη δεν βελτίωσε απλά το ατομικό της ρεκόρ με 30:19 (είχε 30:25), αλλά ταυτόχρονα κατέρριψε το ρεκόρ Βρετανίας και το ρεκόρ Ευρώπης, που άνηκε στην συμπατριώτισσά της, Πόλα Ράντκλιφ, από το 2003 με 30:21, που τότε ήταν και παγκόσμιο ρεκόρ. Στην τρίτη θέση ακολούθησε η δεύτερη Κενυάτισσα, Ρουθ Τσέμγκετιτς, με 30:29. Στους άνδρες, που τελικά δεν αγωνίστηκε ο χρυσός Ολυμπιονίκης, Μο Φάρα, νικητής αναδείχθηκε ο Νεοζηλανδός, Τζέικ Ρόμπερτσον με 28:06, δεύτερος ήρθε ο Αυστραλός, Τζακ Ρέινερ, με 28:16 και τρίτος ο Ισπανός, Αντόνιο Αμπαντία, με 28:22.