ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ

Ευρωπαϊκό σκιτ: 5η θέση για Κατζουράκη – Μαυρομμάτη

Εμμανουέλα Κατζουράκη και Νίκος Μαυρομμάτης πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση στο μεικτό ομαδικό και έχασαν στις λεπτομέρειες το χάλκινο μετάλλιο.

Η ελληνική παρουσία στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα σκιτ που διεξάγεται στη Λάρνακα, ολοκληρώθηκε με τον αγώνα του χάλκινου μεταλλίου στο μεικτό ομαδικό.
Κατζουράκη και Μαυρομμάτης αντιμετώπισαν το δίδυμο των Στεφάν Νίλσον και Βικτόρια Λάρσον από τη Σουηδία και ξεκίνησαν καλά τον αγώνα. Οι Σουηδοί όμως ήταν πιο ψύχραιμοι και από το 2-2 πήγαν στο 6-2 για να φτάσουν στην κατάκτηση του χάλκινου μεταλλίου αφήνοντας το ελληνικό δίδυμο στην 5η θέση.
Το χρυσό μετάλλιο πήγε στην Βρετανία με τους Μπιλ Λιούελιν και Άμπερ Χιλ που νίκησαν στον τελικό την ομάδα της Ιταλίας με τους Ταμάρο Κασάντρο και Ντιάνα Μπακόσι. Το δεύτερο χάλκινο μετάλλιο το κέρδισε η Τσεχία με τους Γιακούμπ Τόμετσεκ και Μπάρμπορα Σουμόβα.