ΕΥΡΩΒΟΛΕΪ ΑΝΔΡΩΝ 2023: Δεύτερο διαιτητικό έγκλημα εις βάρος της Ελλάδας! (video)

Κι όμως λίγα λεπτά μετά το τέλος του αγώνα με την Τουρκία, αποδεικνύεται ότι όπως και με το Ισραήλ σ’ ένα πολύ καθοριστικό σημείο του αγώνα οι διαιτητές έκαναν ένα απίστευτο λάθος εις βάρος της Ελλάδας και το οποίο δεν αντιλήφθηκε κανείς!

του Δημήτρη Τυχάλα

Στο 21-21 του δ’ σετ ο Δημήτρης Τζούριτς σε προσπάθεια για μπλοκ στον Λαγκούμτζια (από τη ζώνη 2) έχει επαφή με το φιλέ, αλλά οι διαιτητές δεν έδωσαν τίποτα, οι Τούρκοι δεν ζήτησαν τσάλεντζ και η φάση συνεχίστηκε με τον Τζούριτς να κάνει νέο μπλοκ στον Γκουλμέζογλου χωρίς αυτή τη φορά να υπάρχει οτιδήποτε αντικανονικό.

Οι Τούρκοι έκαναν τσάλεντζ ζητώντας επαφή με το φιλέ, με τον διαιτητή VAR ΚΑΚΩΣ ΚΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΠΑΡΑΤΥΠΑ να εξετάζει την πρώτη φάση (που θεωρείται ότι έχει λήξει αφότου δεν ζητήθηκε τσάλεντζ) και να καταλογίζει την παράβαση.

Έτσι αντί για το 22-21 (και με τον Πετρέα να συνεχίζει στο σερβίς με την Εθνική να τρέχει σερί 3-0) το σκορ έγινε 21-22 και η Εθνική βλέπει σ’ ένα δεύτερο ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες να αδικείται κατάφωρα!

Κι όπως είχαμε γράψει και μετά το ματς με τους Ισραηλινούς μπορεί να μην χάσαμε από τη διαιτησία, αλλά από τα δικά μας λάθη που επέτρεψαν τους οικοδεσπότες να φτάσουν το ματς εκεί και να το πάρουν με ένα σκανδαλώδες σφύριγμα, έτσι και σήμερα το τελικό αποτέλεσμα δεν διαμορφώθηκε από τους διαιτητές, αλλά το λάθος τους έδωσε ένα σημαντικό πλεονέκτημα στην Τουρκία. Κι όταν συμβαίνει για δεύτερη φορά σε τρεις αγώνες, προφανώς παύει να είναι σύμπτωση.

Κι αφήνουμε στην άκρη τη φάση του 22-24 όπου πραγματικά έχουμε τρομερές αμφιβολίες για το αν η μπάλα βρήκε στο τάραφλεξ μετά το μπλοκ του Μάτιτς, πριν ο Τούρκος κεντρικός βρει το φιλέ…