ΝΤΟΧΑ 2024 – υδατοσφαίριση: Σαρωτική πρεμιέρα για την Εθνική ανδρών

Η Εθνική ομάδα πόλο των ανδρών ξεκίνησε την προσπάθεια της στο παγκόσμιο πρωτάθλημα υγρού στίβου στη Ντόχα κερδίζοντας πολύ εύκολα την Κίνα με 24-6 για τον πρώτο όμιλο του τουρνουά.

Η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου δεν άφησε πολλά περιθώρια αντίδρασης στους Κινέζους. Οι Σκουμπάκης και Βλαχόπουλος σημείωσαν τα δύο πρώτα γκολ της, με τους Κινέζους να αξιοποιούν μία φορά τον παίκτη παραπάνω, αλλά συνολικά να δυσκολεύονται αφάνταστα απέναντι στην άμυνα των παικτών της εθνικής, που από την πλευρά τους βρήκαν άλλα δύο γκολ με τον Νικολαΐδη και έκλεισαν το οκτάλεπτο με συν 3 (4-1).
Η συνέχεια βρήκε την Εθνική να είναι ακόμη πιο εντυπωσιακή και να επιβάλλει πλήρως την κυριαρχία της, απέναντι σε μία Κίνα που είχε χάσει τα αυγά και τα καλάθια και στις δύο πλευρές της πισίνας. Στην άμυνα οι Έλληνες διεθνείς επέτρεψαν ελάχιστα σουτ προς την εστία του Ζερδεβά (όταν χρειάστηκε, ήταν θετικότατος) ενώ στην επίθεση έκαναν πάρτι, με τον ρυθμό να είναι καταιγιστικός και να πετυχαίνουν το ένα γκολ μετά το άλλο (6-0 το σκορ στη δεύτερη περίοδο), για να φτάσουν στο 10-1 στα μισά του αγώνα.
Παρά τη μεγάλη διαφορά που εξασφάλισε από νωρίς, η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου δεν χαλάρωσε, τουναντίον έδειξε πολύ μεγάλη διάθεση στην άμυνα και ζήλο στην επίθεση, για να σκοράρει επτά φορές στην τρίτη περίοδο και να δεχτεί μόλις τρία γκολ, εκτοξεύοντας το σκορ στο 17-4.
Ακόμα και έτσι, με τη διαφορά να έχει εκτοξευτεί και την υπόθεση νίκη να έχει κριθεί από νωρίς, η δευτεραθλήτρια κόσμου δεν σταμάτησε, συνέχισε να πιέζει την αντίπαλό της στην άμυνα και να ψάχνει με συγκέντρωση και συνέπεια το γκολ σε κάθε επίθεση, για να κάνει περίπατο και στην τέταρτη περίοδο όπου επιβλήθηκε με 7-2 επιμέρους σκορ και να πανηγυρίζει στο φινάλε ένα άνετο 24-6.
Οκτάλεπτα: 1-4, 0-6, 3-7, 2-7
ΚΙΝΑ (Ίβαν Άσιτς): Γου, Ζου, Τσου 1, Πενγκ, Ζανγκ 2, Τ., Σίε 1, Ζ. Τσεν 1, Ρ. Τσεν 1, Λιου, Ζανγκ Σ., Σεν, Λιανγκ.
ΕΛΛΑΔΑ (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς 5, Σκουμπάκης 2, Γκιουβέτσης 3, Παπαναστασίου 1, Γκίλλας 1, Αργυρόπουλος 3, Αλαφραγκής, Κάκαρης 2, Νικολαΐδης 3, Βλαχόπουλος 3, Τζωρτζάτος, Καλογερόπουλος 1.