ΕΥΡΩΒΟΛΕΪ ΑΝΔΡΩΝ 2023: Η Πολωνία στον τελικό!

Η Πολωνία είναι η πρώτη φιναλίστ του Ευρωβόλεϊ 2023 καθώς επικράτησε με 3-1 της Σλοβενίας στον ημιτελικό της Ρώμης.

του Δημήτρη Τυχάλα

Όπως και στον προημιτελικό κόντρα στη Σερβία έτσι και σήμερα οι Πολωνοί στο πρώτο σετ έδειξαν μεγάλη νευρικότητα με τους Σλοβένους να επικρατούν με 23-25, αλλά από εκείνο το σημείο και μετά ο αγώνας άλλαξε.
Οι Πολωνοί από τα 12 λάθη στο πρώτο σετ, έκαναν 20 στα άλλα τρία, οι Σλοβένοι από τα 4 στο πρώτο πήγαν στα 29 (τα 13 στο 2ο σετ) και σε όλα τα σετ μετά τον 10ο πόντο κυνηγούσαν συνέχεια το σκορ.
Μόνο στο δ’ φάνηκε να απειλούν όταν 22-17 έγινε 22-20 με άσο του Ούρναουτ, ο οποίος έχασε το επόμενο και η Πολωνία με κόντρα Κατσμάρεκ έκανε το 24-20 για να πάρει το σετ και το ματς με επίθεση του ιδίου.

Τα σετ: 23-25, 25-21, 25-20, 25-21.

Στις 22:00 διεξάγεται ο δεύτερος ημιτελικός με αντιπάλους την Ιταλία και τη Γαλλία.