ΕΥΡΩΒΟΛΕΪ ΑΝΔΡΩΝ 2023: Αυτοκτονία στην πρεμιέρα για την Εθνική

Η Εθνική ομάδα ανδρών έκανε το χειρότερο δυνατό ξεκίνημα στο Ευρωβόλεϊ 2023 καθώς ηττήθηκε στην πρεμιέρα με 3-2 από το Ισραήλ, σ’ ένα ματς που μπορεί να έχουμε δικαιολογημένα παράπονα από τη διαιτησία, αλλά πρώτα απ’ όλα πρέπει να έχουμε παράπονα από τους εαυτούς μας..

του Δημήτρη Τυχάλα

Παράπονα γιατί πετάξαμε ένα ολόκληρο σετ (το 1ο) γιατί δεν τους τελειώσαμε στην αρχή του δ’ σετ, γιατί είχαμε τόσο άσχημα ποσοστά (ή αν το βλέπει διαφορετικά κανείς γιατί επιτρέψαμε στους Ισραηλινούς να έχουν τόσο καλύτερα νούμερα) στην επίθεση μετά από κακή υποδοχή (36% έναντι 53% των αντιπάλων) και στην κόντρα μπάλα (38% έναντι 53%) και φυσικά φτάνουμε στο 11-13 του τάι μπρέικ όπου δώσαμε το δικαίωμα στους Ισραηλινούς να επανέλθουν και να ακολουθήσει η τελευταία φάση όπου οι διαιτητές έδωσαν πέρασμα εκτός αντένας,, δικαίωμα τσάλεντζ δεν υπήρχε και το ματς χάθηκε… Με όσα είχαν κάνει όμως οι διαιτητές σε όλο το ματς (αποκορύφωμα η φάση του 18-19 στο 2ο σετ όπου ο Σοκόλοφ πήρε τη μπάλα… σπίτι του αλλά θεώρησαν ότι ήταν κανονική άμυνα) μάλλον ήταν αναμενόμενο ότι κάτι τέτοιο θα συνέβαινε. Και πολύ απλά δεν έπρεπε να αφήσουμε να φτάσουμε εκεί.

Αυτή η ήττα δεν μας αποκλείει, αλλά μας στερεί πολλά πράγματα και πλέον προσθέτει τεράστια πίεση στην ομάδα μας που έχει δυο ημέρες μπροστά της για να ηρεμήσει πριν παίξει την Παρασκευή με την Πορτογαλία.

Το ματς
Το πρώτο σετ ήταν εφιαλτικά κακό για την εθνική μας που μετά το 5-3 (δύο μπλοκ κι ένα λάθος μέχρι τότε) έχασε την επαφή με το σκορ… Το σκορ έφτασε στο 7-3 (άουτ Κουμεντάκη) και στο 11-5 (μπλοκ σε Μούχλια) για να μειώσουμε με τα σερβίς του Πετρέα σε 13-10, αλλά εκεί ο Σοκόλοφ πήρε την αλλαγή, ο Χέρσκο μας χάλασε την υποδοχή και το σκορ ξέφυγε πάλι στο 17-10.
Η τελευταία απόπειρα να επιστρέψουμε έγινε στο 21-17, αλλά ο Νταβίντ τελείωσε την επίθεση από τα 4 μέτρα και μαζί και το σετ.

Στο δεύτερο σετ ο Μπονιφάντε ξεκίνησε με τον Πρωτοψάλτη αντί του Ράπτη και ο Θανάσης ήταν συγκλονιστικός και συνάμα καταλυτικός για την επιστροφή μας και το προβάδισμα στο σκορ.

Η Ελλάδα προηγήθηκε για πρώτη φορά με δύο πόντους (7-9) και παρόλο που δέχθηκε αμέσως σερί 3-0 (10-9) και είδε το 11-11 να γίνεται 14-11, δε χάθηκε από το γήπεδο. Με άσο του Κουμεντάκη μειώσαμε σε 17-16 και το 18-16 έγινε 18-19 με κόντρα μπάλα του Πρωτοψάλτη. Στην επόμενη φάση η πεντακάθαρη παράβαση των Ισραηλινών (μεταφορά της μπάλας σε ντουμπλάζ), αλλά φτάσαμε στο 19-21 με τα πρώτα μας μπλοκ στο ματς. Πάλι όμως τα λάθη μας έφεραν την ανατροπή (22-21) με τους Ισραηλινούς να φτάνουν σε σετ μπολ το οποίο έσβησαν με χαμένο σερβίς για να προηγηθούμε 25-26 με υπέρβαση του Κατζέλενσον. Νέο ισραηλινό σετ μπολ από δική μας κακή υποδοχή, νέο χαμένο σερβίς με τον Πρωτοψάλτη να κάνει το μπλοκ στον Κετζέλεσον για το 27-28 και στην επόμενη φάση να κάνει νέο μπλοκ στον Ντάβιντ για το 27-29 και το 1-1!

Κι αν το δεύτερο σετ ήταν έργο Πρωτοψάλτη, στο τρίτο ο Ντάντε Μπονιφάντε έβαλε το χεράκι του για να έρθει μια νέα ανατροπή. Παρόλο που πάθαμε… εθνική γυναικών και βρεθήκαμε να χάνουμε με 4-0 αντιδράσαμε γρήγορα (4-2) και το κάναμε ακόμη κι όταν το Ισραήλ προηγήθηκε 12-8 και 18-15 (από 16-15) με τα δικά μας λάθη. Το Ισραήλ διατήρησε το +2 μέχρι το 21-19 κι εκεί ήρθε η ώρα του πάγκου. Ο Μπονιφάντε είχε περάσει στο ματς Ράπτη, Βουλκίδη λίγο νωρίτερα, με τον πρώτο να τελειώνει την κόντρα για το 21-22 (με Πρωτοψάλτη να σερβίρει εξαιρετικά), να κάνει το ίδιο στην επόμενη φάση (μετά από πάσα Λινάρδου που είχε μπει για μπλοκ) και να ακολουθούν δύο μπλοκ στον Νταβίντ για να τελιώσει το σετ με 21-25.

Δυστυχώς όμως δεν εκμεταλλευτήκαμε το μομέντουμ καθώς το 2-3 του δ’ σετ έγινε 6-3 κι από το πουθενά έπρεπε πάλι να κυνηγάμε στο σκορ με τη διαφορά να φτάνει στο 13-8. Το μπλοκ του Βουλκίδη (17-15) μας έδωσε ελπίδες, αλλά στο 19-17 δεν βγάλαμε την άμυνα σε εύκολη φάση, στη συνέχεια δεν βγάλαμε καλή υπδοχή το σκορ ξέφυγε στο 23-17 και το Ισραήλ έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ.

Εκεί προηγηθήκαμε για πρώτη φορά με άσσο του Ράπτη (5-6) και με μπλοκ του Τζούριτς φτάσαμε στο 7-9. Μετά το τάιμ άουτ του Στέιν το Ισραήλ απάντησε με μπλοκ του Χέρσκο στον Πρωτοψάλτη για το 9-9, αλλά η Ελλάδα έφτυασε στο 11-13 με δύο επιθέσεις του Ράπτη. Αυτοί όμως ήταν κι οι τελευταίοι πόντοι μας με τον Νταβίντ να ισοφαρίζει 13-13, τον Χέρσκο να διαμορφώνει το 14-13 και να ακολουθεί η φάση όπου οι διαιτητές έδωσαν άουτ το πέρασμα του Ράπτη και δεν άλλαξαν την απόφαση τους παρά τις έντονες διαμαρτυρίες όλης της ελληνικής αποστολής.