ΕΥΡΩΒΟΛΕΪ ΓΥΝΑΙΚΩΝ 2023: Λύγισε στο φινάλε και τώρα ψάχνει ένα θαύμα

Κρίμα κι άδικο για αυτήν την Εθνική ομάδα βόλεϊ των γυναικών που προηγήθηκε δύο φορές στο σκορ αλλά έφυγε με σκυμμένο το κεφάλι γνωρίζοντας την τρίτη της ήττα στον Γ’ όμιλο του ευρωβόλεϊ και πλέον για να βρεθεί στις 16 καλύτερες ομάδες της διοργάνωσης πρέπει να νικήσει με 3-0 ή 3-1 την Τουρκία…

Σ’ ένα ματς που βγάλαμε αντίδραση μετά την ήττα από την Τσεχία, αυτό που έλλειπε ήταν η σταθερότητα στο ρυθμό και το καθαρό μυαλό σε κάποια σημεία που θα μας έδιναν τη νίκη και ακόμη και το τρίποντο.

Η κατάκτηση του πρώτου σετ μας έδωσε ψυχολογία, προηγήθηκαμε 4-1 κι οι Αζέρες ψαχνόταν για να τους δώσουμε σανίδα σωτηρίας με τα λάθη μας… Η εικόνα του πρώτου σετ μας ξεγέλασε καθώς το δεύτερο λίμπερο που μπήκε (Γκουλούγιεβα) συμμάζεψε την υποδοχή τους και όταν αρχίσαμε να την αποφεύγουμε (στα μισά του γ’ σετ) κάναμε μια επική ανατροπή (από 17-21) για το 2-1. Κι ομως αντί αυτό να μας δώσει φτερά βρεθήκαμε στην εκκίνηση του δ΄σετ να χάνουμε με 0-8. Κι εδώ έπαιξε ρόλο η επιλογή του Οτσάλ να αλλάξει την περιστροφή μας (η πασαδόρος αντί να ξεκινήσει στο 2 ξεκίνησε στο 6) με τα σερβίς της Μπέσμαν να μας καταστρέφουν και να κάνουμε ατελείωτα δώρα.

Παρόλα το τάι μπρέικ ξεκίνησε ιδανικά (3-0, 6-2) ωστόσο η είσοδος της Κακουράτου για να δέσει η υποδοχή δεν βγήκε (πήρε τη θέση της Σπανού κι έκανε τρεις σερί κακές υποδοχές), η διαφορά χάθηκε και στο φινάλε μίλησε η εμπειρία της Ραχίμοβα (και δύο κακές υποδοχές της Σπανού στην… καταρραμένη περιστροφή που μας κόστισε το ματς).

Σήμερα τα κορίτσια του Γιουνούς Οτσάλ έκαναν τρομερή προσπάθεια, θέλοντας να χαρίσουν και λίγη χαρά στους Έλληνες που δοκιμάζονται από τις φονικές πυρκαγιές και πάλι, ωστόσο αν και έφτασαν στην πηγή δεν μπόρεσαν να πιουν νερό.

Αν και ξεκίνησαν ιδανικά τον αγώνα πλήρωσαν την απώλεια της διαφοράς στο 2ο και 5ο σετ (6-2), αλλά κυρίως το απίστευτα κακό μας ξεκίνημα στο δ’ σετ όπου με ολικό μπλακ άουτ βρεθήκαμε να χάνουμε με 0-8.

Τώρα πλέον υπάρχει ο αγώνας κόντρα στην Τουρκία, η οποία αυτή τη στιγμή θεωρείται η καλύτερη ομάδα στον κόσμο (έχοντας κατακτήσει πριν λίγες εβδομάδες το VNL) όπου χρειαζόμαστε το θαύμα της νίκης με καθαρό σκορ για να βρεθούμε στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας.

Το ματς
Στο ξεκίνημα του αγώνα κυριάρχησε η νευρικότητα και στις δύο ομάδες με το Αζερμπαϊτζάν να έχει το προβάδισμα (2-4, 3-5) για να ισοφαρίσουμε άσσο της Νικολογιάννη και παρόλο που στο 7-7 χάσαμε κόντρα για να προσπεράσουμε και βρεθήκαμε στο 7-10 και στο 10-13 βγάλαμε άμεσα αντίδραση. Πάλι στο σερβίς της Νικολογιάννη χάλασε η υποδοχή των Αζέρων (ούτε η αλλαγή λίμπερο τους βοήθησε) με την ελληνική ομάδα να προσπερνά 14-13 για να αρχίσει μια μάχη πόντο με πόντο. Στο 15-16 η Στράντζαλη με μπλοκ και επίθεση μας έφερε στο +2 (18-16) για να απαντήσει το Αζερμπαϊτζάν με άσσο της Χαρατσένκο για το 19-20. Επίθεση και μπλοκ της Ανθούλη, επίθεση και μπλοκ της Στράντζαλη έφεραν το πολυπόθητο σερί για το 23-20 με την ομάδα μας να διαχειρίζεται το προβάδισμα και να κλείνει το σετ με επίθεση της Νικολογιάννη.

Το β’ σετ ξεκίνησε ιδανικά για την Ελλάδα που ξέφυγε γρήγορα με 4-1, αλλά με δύο λάθη (χαμένο σερβίς Στράντζαλη, άουτ επίθεση Ανθούλη) πετάξαμε τη διαφορά στα σκουπίδια και το Αζερμπαϊτζάν ισοφάρισε 4-4. Με μπλοκ της Κωνσταντινίδου προηγηθήκαμε 9-7, αλλά εκεί άρχισαν τα προβλήματα στην υποδοχή (10-10) και στο 12-12 με δύο άσσους της Αμπντουλαζίμοβα και ισάριθμα μπλοκ το σκορ έγινε 12-16. Η ελληνική ομάδα προσπάθησε να επιστρέψει αλλά στο 16-19 χαμένο σερβίς της Μπάκα και κακή υποδοχή την ίδια άνοιξαν και πάλι τη διαφορά για να κλείσει το σετ στο 19-25.

Το μομέντουμ ήταν τώρα με το Αζερμπαϊτζάν που ξεκίνησε εντυπωσιακά το γ’ σετ (0-4) με τον Οτσάλ να περνά την Τσιτσιγιάννη αντί της Ανθούλη κι αμέσως η διαφορά να κλείνει (3-5), ωστόσο το 7-9 έγινε 8-12 με νέα κακή υποδοχή. Παράλληλα η ελληνική ομάδα δεν ήταν καθόλου καλή στο μπλοκ άμυνα με το Αζερμπαϊτζάν να συντηρεί με άνεση τη διαφορά μέχρι το 14-18. Εκεί το χαμένο σερβίς των Αζέρων και δύο κακές υποδοχές έφεραν τη διαφορά στον πόντο (16-17) με την Ραχίμοβα να παίρνει την αλλαγή και με συνεχόμενα δικά μας λάθη (κακή υποδοχή Τερζόγλου που μπήκε αντί της Λαμπρούση, λάθος επίθεση) το σκορ πήγε στο 17-21 και το σετ έμοιαζε να χάνεται. Κι όμως η Ελλάδα επέστρεψε με τη Ραχίμοβα να μας κάνει δώρο (19-21 άουτ επίθεση0 τη Λαμπρούση να χαλά την υποδοχή της Ρούμπαν (20-21) και τον ελληνικό πάγκο να κερδίζει το τσάλεντζ στο 20-22 (επαφή στο δάκτυλο σε μπλοκ κι αντί για 20-23, 21-22) για να φτάσουμε στο 21-23. Η Ανθούλη πήρε την αλλαγή (22-23), η Στράντζαλη έπιασε στο μπλοκ την Ραχίμοβα (23-23) και το άουτ της Χαρατσένκο μας έφερε σε σετ μπολ. Μάλιστα είχαμε αμέσως την ευκαιρία να το τελειώσουμε αλλά η Στράντζαλη κόπηκε στο μπλοκ για να φτάσουμε στο 27-27. Η Ραχίμοβα δεν τελείωσε την κόντρα μπάλα (εξαιρετική δουλειά στο μπλοκ η Σπανού) η Ανθούλη έκανε το 28-27 και το εξαιρετικό σερβίς της Λαμπρούση μας έδωσε το σετ.

Κι ενώ θα περίμενε κανείς να μπούμε με άλλον αέρα στο ματς η εκκίνηση μας στο δ’ σετ ήταν εφιαλτική με την Εθνική να βρίσκεται πίσω στο σκορ με 0-8 (!!!) έχοντας μέτρια υποδοχή, κακές επιλογές. Το 4-9 (άουτ Ραχίμοβα) δημιούργησε μια αίσθηση επιστροφής η οποία χάθηκε γρήγορα (4-11, 5-14) και ουσιαστικά όλα κρίθηκαν στο 10-16 όπου η Ανθούλη έχασε την κόντρα για να μειώσουμε κι άλλο τη διαφορά με το Αζερμπαϊτζάν να κερδίζει εύκολα το σετ και να στέλνει το ματς στο τάι μπρέικ.

Εκεί όμως εμείς ξεκινήσαμε ιδανικά καθώς προηγηθήκαμε 3-0 και 6-2, αλλά άουτ της Στράντζαλη και δύο κακές υποδοχές της Κακουράτου (μπήκε αντί της Σπανού στην πίσω ζώνη) έφερε το σκορ στην ισορροπία (6-6). Το πλεονέκτημα είχε χαθεί για να χάσουμε νέα ευκαιρία στο 10-9 όταν η Σπανού δεν τελείωσε την κόντρα για το +2. Και το 11-10 έγινε 11-12 με δύσκολη επίθεση της Ραχίμοβα και κόντρα της Αλίγιεβα, αλλά η Σπανού με μπλοκ στην τελευταία μας κράτησε στο ματς (12-12). Η Ραχίμοβα διαμόρφωσε το 12-13 κι έστειλε την Αμπντουλαζίμοβα στο σερβίς με την κεντρική της Βάσας να παίρνει τον άσσο και το Αζερμπαϊτζάν να έχει διπλό ματς πόιντ. Αμέσως μετά το τάιμ άουτ νέα κακή υποδοχή από την Σπανού και κόντρα της Χαρατσένκο έδωσε τέλος στον αγώνα…