ΕΥΡΩΒΟΛΕΪ ΓΥΝΑΙΚΩΝ 2023: «Αντίο» για την Εθνική με ψηλά το κεφάλι

Το πάλεψε όσο μπορούσε, έφτασε την Τουρκία στα όρια της, αλλά η Εθνική βόλεϊ γυναικών έχασε με 3-0 από την Τουρκία κι αποχαιρέτησε το ευρωβόλεϊ 2023…

του Δημήτρη Τυχάλα

Μπορεί ένα μόνο σετ αν αποτυπώσει την εικόνα μιας ομάδας σ’ ένα τουρνουά; Ίσως είναι λίγο άδικο, αλλά η αλήθεια είναι ότι το πρώτο σετ του σημερινού τελευταίου (στον όμιλο αλλά και στο Ευρωβόλεϊ γενικά) αγώνα της Εθνικής ομάδας ήταν μια μικρογραφία όλης της παρουσίας μας στο τουρνουά.

Μια τρομερή προσπάθεια, κι ένα τόσο άδοξο φινάλε… Κόντρα στην καλύτερη ομάδα στον κόσμο αυτή τη στιγμή, η οποία προέρχονταν από ρεπό και έπαιζε με την κανονική της σύνθεση η ελληνική ομάδα έπαιξε στα κόκκινα, γύρισε το σετ από διαφορά 4 πόντων, είχε κόντρα μπάλα στο 24-24 την οποία έχασε κι ένας τρομερός άσος της Βάργκας έδωσε τέλος στο σετ και στις όποιες ελπίδες πρόκρισης.

Κι είναι πραγματικά κρίμα κι άδικο που αυτή η ομάδα μένει εκτός Ευρωβόλεϊ γιατί από την πρώτη ημέρα έπαιξε καλό βόλεϊ (εξαίρεση ίσως το ματς με την Τσεχία), αλλά πλήρωσε πανάκριβα τα λάθη και την απειρία της (αθλητριών και προπονητή).

Το ματς
Πριν το ματς ξέραμε ότι για να περάσουμε έπρεπε να κερδίσουμε με 3-0 και να ελπίζουμε σε έναν θετικό συνδυασμό αποτελεσμάτων. Στο πρώτο σετ από την αρχή φάνηκε ότι τα κορίτσια μπήκαν αποφασισμένα να διεκδικήσουν τις πιθανότητες τους και από τη στιγμή που η Τουρκία έδωσε δικαιώματα το έκαναν. Παρόλο που το 4-2 έγινε 4-6, απαντήσαμε άμεσα για το 7-6 (άσος Καλαντάζε) για να ξεφύγει η Τουρκία με 11-15 (από 11-12) χάρις σε ένα σερί από δικά μας λάθη. Οι Τουρκάλες όμως επίσης έκαναν λάθη (ειδικά στο σερβίς) και αφού πλησιάσαμε 17-18 (λάθος επίθεση Ερντέμ) ισοφαρίσαμε 21-21 με τη Βάργκας να καρφώνει στο φιλέ χωρίς μπλοκ για να φτάσουμε στο 24-24. Κι εκεί βγάλαμε την άμυνα στη Βάργκας αλλά η Ανθούλη δεν μπόρεσε να τελειώσει την κόντρα (24-25) με τη Βάργκας μετά από δυο χαμένα σερβίς να παίρνει τον άσσο και να τελειώνει το σετ.

Πλέον τα πράγματα είχαν γίνει πολύ πιο δύσκολα για την ελληνική ομάδα για να έρθει δυστυχώς μία νέα κακή εκκίνηση σ’ ένα ακόμη σετ… Η Τουρκία ξεκίνησε μ’ ένα γρήγορο 0-5, έφτασε το σκορ στο 4-12 κι όταν ρίξαμε τη διαφορά στο 8-13, ακολούθησε ένα νέο σερί από λάθη (χαμένο σερβίς, άουτ επίθεση κακή υποδοχήξ) με τη διαφορά να φάνει στο 8-17 κι εκεί να τελειώνουν όλα με το σετ να κλείνει στο 16-25.

Κι όμως η Εθνική προσπάθησε να επανέλθει στο ματς και στο τρίτο σετ ήταν ακόμη καλύτερη από το πρώτο. Παρόλο που είδε την Τουρκία να ξεφεύγει με 7-10 μείωσε σε 12-13 με μπλοκ της Λαμπρούση στη Βάργκας, με δικό της άσο κάναμε το 16-17 και το 17-17 ήρθε με κόντρα της Τσιτσιγιάνη. Η Εθνική προηγήθηκε 20-19 με την Καλαντάτζε, μετέτρεψε το 20-22 σε 23-22 κι εκεί πάθαμε ότι και στο πρώτο σετ! Χαμένο σερβίςμ κακή υποδοχή για το 23-24. Η Στράντζαλη όμως έσβησε το σετ μπολ, η Καρακούρτ με άουτ έδωσε το πρώτο ελληνικό σετ μπολ (25-24) και το πετυχημένο τσάλεντζ του Οτσάλ το δεύτερο (26-25), αλλά και στις δύο περιπτώσεις η Βάργκας τα έσβησε… Στην επόμενη φάση η Νικλογιάννη κάρφωσε άουτ και το μπλοκ της Ερντέμ έδωσε τη νίκη στην Τουρκία.