ΕΥΡΩΒΟΛΕΪ ΓΥΝΑΙΚΩΝ 2023: Σερβία και Τουρκία στα ημιτελικά

Η Τουρκία νίκησε με 3-0 στο ντέρμπι των προημιτελικών τη (φοβική) Πολωνία και η Σερβία επικράτησε με 3-1 της Τσεχίας ολοκληρώνοντας το ονειρικό ταξίδι της ομάδας του Αθανασόπουλου στο Ευρωβόλεϊ.

του Δημήτρη Τυχάλα

Την επόμενη σεζόν Μαγκνταλένα Στίτσιακ και Μελίσα Βάργκας θα είναι συμπαίκτριες στη Φενερμπαχτσέ, ωστόσο σήμερα βρέθηκαν αντίπαλες στο μεγάλο ντέρμπι των προημιτελικών με τη δεύτερη να επικρατεί κατά κράτος.

Η Κουβανή, που έγινε Τουρκάλα είχε 24 πόντους (+19 με 2 χαμένα σερβίς και 3 μπλοκ που δέχθηκε) η Πολωνή μόλις 12 (+3) και η Τουρκία παρόλο που και πάλι δεν έπεισε (στο πρώτο σετ ήταν πίσω με 12-16, στο δεύτερο με 18-21) πήρε τη νίκη. Η Πολωνία μετά το 1ο σετ δεν είχε άσσο, η Τουρκία όποτε χρειάζονταν είχε τη Βάργκας και την Παρασκευή θα αντιμετωπίσει στον σούπερ ημιτελικό την Ιταλία.

Στον άλλο ημιτελικό η Τσεχία του Γιάννη Αθανασόπουλου σόκαρε τη Σερβία στο πρώτο σετ, όπου αν και έχανε συνεχώς κατάφερε στο φινάλε να το πάρει με 26-24.

Από εκείνο το σημείο και μετά η Σερβία έπαιζε με 54% στην επίθεση, είχε 16 από τα 17 της μπλοκ και παρόλο που δεν πήρε άσο σε όλο το ματς νίκησε εύκολα με 3-1.