ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ

Φάρα και Ντιμπάμπα οι νικητές στο 10αρι του Μάντσεστερ

Ο Μο Φάρα και η Τιρουνές Ντιμπάμπα ήταν οι νικητές στο κλασικό 10αρι που διοργανώνεται κάθε χρόνο στο Μάντσεστερ και προσελκύει μερικούς εκ των κορυφαίων δρομέων του πλανήτη.

Φρέσκος ακόμα από το μεγάλο ρεκόρ που έκανε στο μαραθώνιου του Λονδίνου καταλαμβάνοντας την τρίτη θέση, ο Φάρα επέστρεψε για λίγο στο αγαπημένο του 10αρι έστω και εκτός σταδίου. Ο Βρετανός ο οποίος είχε τερματίσει τρίτος στον ίδιο αγώνα το 2007, σημείωσε την πρώτη του νίκη τερματίζοντας σε 28:27 κερδίζοντας στο σπριντ τον νικητή του 10αριου στους κοινοπολιτειακούς αγώνες, Μόους Κιψίρο που τερμάτισε σε 28:28. Στην τρίτη θέση ολοκλήρωσε ο Αμπέλ Κιρούι με 28:52.
Στις γυναίκες, η Τιρουνές Ντιμπάμπα κέρδισε για πέμπτη φορά έχοντας να αντιμετωπίσει την φορμαρισμένη Τζόισελιν Γιέπκοσγκεϊ που είναι η μοναδική γυναίκα που έχει κατέβει τα 30 λεπτά στο 10αρι δρόμου με 29:43 και φυσικά είναι η κάτοχος του παγκόσμιου ρεκόρ στον ημιμαραθώνιο. Η Ντιμπάμπα όμως ως πολύ έμπειρη δρομεάς που είναι πήρε τη νικη με 31:08 με την Γιέπκοσγκεϊ να τερματίζει δεύτερη 49 δευτερόλεπτα αργότερα σε 31:57 και τη νικήτρια του μαραθωνίου του Παρισιού, Μπέτσι Σάινα να είναι τρίτη με 32:25.