ΤΑΕ ΚΒΟΝ ΝΤΟ

Φινάλε με 2 μετάλλια στο ευρωπαϊκό παίδων-κορασίδων

Τα δύο μετάλλια που… έψαχνε το ελληνικό τάε κβον ντο στις κατηγορίες παίδων-κορασίδων προκειμένου η αποστολή του στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Ταλίν, να είναι η πιο επιτυχημένη στη ιστορία της συγκεκριμένης διοργάνωση, ήρθαν στο φινάλε των αγώνων.

Με το χάλκινο μετάλλιο της Μελίνας Γεωργίου στα -41 κιλά και το χάλκινο μετάλλιο της Κωνσταντίνας Παπατριανταφύλλου στα -47 κιλά, η Ελλάδα έφτασε τα επτά μετάλλια στη ηλικιακή κατηγορία παίδων/κορασίδων καταρρίπτοντας τις επιδόσεις που είχαν πετύχει οι αντίστοιχες Εθνικές αποστολές το 2019, το 2017 και το 2009 (από 6).

Η χώρα μας στις κατηγορίες παίδων/κορασίδων ολοκλήρωσε τη διοργάνωση με τρία ασημένια και τέσσερα χάλκινα μετάλλια, την ίδια στιγμή που ο απολογισμός για τους νέους άνδρες/νέες γυναίκες στο αντίστοιχο πρωτάθλημα που διεξήχθη παράλληλα στην εσθονική πρωτεύουσα, ήταν ένα χάλκινο μετάλλιο. Επίσης, ένα χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η χώρα μας και στο Ευρωπαϊκό Kids που επίσης διεξήχθη στο Ταλίν.

Στο… buzzer-beater της αναμέτρησης με την Ισπανίδα Χερέντια, η Μελίνα Γεωργίου έχασε την ευκαιρία να διεκδικήσει την είσοδό της στον τελικό, των -41 κιλών, με αποτέλεσμα να κατακτήσει το χάλκινο μετάλλιο. Ολοκλήρωσε τη διοργάνωση με δύο νίκες σε τρεις αγώνες όπως και η Κωνσταντίνα Παπατριανταφύλλου στα -47 κιλά.

Ακόμη, την 5η θέση στο φινάλε του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος κατέλαβαν οι Αθανάσιος Πουρνάκας στα -45κ. παίδων, ο Θωμάς Δημάκης στα -53κ. παίδων αλλά και η Δέσποινα Τσέτσιλα στα -51κ. κορασίδων.