ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

Φινάλε με 6 μετάλλια για την ελληνική αποστολή, 8ος ο Ντούσκος

Πετυχημένη ήταν η ελληνική παρουσία στην διεθνή ρεγκάτα στο Πιεντιλούκο της Ιταλίας, καθώς μετά τα 8 χθεσινά μετάλλια, οι κωπηλάτες μας κατέκτησαν άλλα 6 σήμερα και θα επιστρέψουν με… υπέρβαρο στις αποσκευές.

Μετά το χθεσινό χρυσό μετάλλιο, η Ευαγγελία Αναστασιάδου πρόσθεσε και ένα αργυρό στην συλλογή της, αφού στον μεγάλο τελικό του σκιφ γυναικών ήταν δεύτερη με 8:01.60 και το χρυσό κατέκτησε η Σέρβα, Γιορβάνα Άρσιτς, με 8:00.43. Το χάλκινο μετάλλιο στο διπλό σκιφ ελαφρών βαρών κατέκτησαν οι Πέτρος Γκαϊδατζής και Αντώνης Παπακωνσταντίνου μετά τον αγώνα τους που τελείωσε σε 6:34.59. Ο Στέφανος Ντούσκος δεν βρέθηκε σε πολύ καλή μέρα αφού ήταν όγδοος στον τελικό του σκιφ με 7:30.62.
Το αργυρό μετάλλιο κρέμασαν στον λαιμό τους οι Γαβριέλα Λιόλιου και Σοφία Δαλίδου μετά την κούρσα τους στο διπλό σκιφ νεανίδων, οι οποίες τερμάτισαν σε 7:39.38, πίσω από το ιταλικό πλήρωμα με 7:34.44. Δεύτερη θέση ήρθε και για το δίδυμο των Νίκο Χωλόπουλο και Δημήτρη Παπάζογλου στο διπλό σκιφ εφήβων με 6:54.26. Ο Βασίλης Κωστούλας και ο Δημήτρης Κούτρας χάρισαν στην ελληνική αποστολή ακόμα ένα μετάλλιο και μάλιστα το χάλκινο στην δίκωπο εφήβων με 7:01.14. Μπροστά τους βρέθηκαν Ιταλοί και Ρουμάνοι κωπηλάτες.
Στον τελικό της δικώπου νεανίδων η Δήμητρα και η Χριστίνα Παπαϊωάννου ολοκλήρωσαν στην όγδοη θέση με επίδοση 8:18.37, ενώ στην δίκωπο γυναικών η Ευαγγελία Φράγκου και η Ιωάννα Ασβεστά έμειναν τέταρτες με 7:47.29. Η Σωτηρία Άγκου αγωνίστηκε στο σκιφ νεανίδων και τερμάτισε πέμπτη με 8:47.27 και στον Β’ τελικό του σκιφ γυναικών, η Κατερίνα Γκόγκου ήταν πρώτη με 8:32.54. Στην δίκωπο των ανδρών, ο Ζήσης και ο Δημήτρης Μπουκουβάλας έλαβαν την όγδοη θέση με 7:03.88, ενώ την όγδοη θέση κατέκτησαν και στο διπλό σκιφ γυναικών οι Μιλένα Κοντού και Ζωή Φίτσιου που σημείωσαν 7:48.33. Όμως οι δύο αθλήτριες κατάφεραν να ανέβουν στο βάθρο στο διπλό σκιφ ελαφρών βαρών, στο οποίο ήταν δεύτερες με 7:22.13.