Βαλκανικό Κ20: Φινάλε με ακόμη δύο μετάλλια

Θετικός ήταν ο απολογισμός της ελληνικής αποστολής αφού η 7μελής ομάδα επιστρέφει από το Κλουζ της Ρουμανίας με 4 μετάλλια και καλά πλασαρίσματα.

τηςΠηνελόπης Γκιώνη

Το χρυσό μετάλλια πήρε η Ίλζε Λογδανίδου όπου στο τελευταίο αγώνισμα του επτάθλου, τα 800μ., τερμάτισε πρώτη με χρόνο 2:27.69, παρ’ όλο που έκανε χαλαρή κούρσα αφού αντιμετώπιζε ενοχλήσεις μετά τον ακοντισμό, για να να συγκεντρώσει στο σύνολο 4.815β και να κατακτήσει την πρώτη θέση και στο βαλκανικό πρωτάθλημα.

Το τελευταίο μετάλλιο της αποστολής κέρδισε ο Γεράσιμος Καλογεράκης που κατάφερε από την πρώτη του βολή νέο ατομικό ρεκόρ στα 65.38μ. το οποίο βελτίωσε στην δεύτερη προσπάθειά του για να φτάσει στα 66.92μ. και να κατακτήσει το ασημένιο μετάλλιο, με όλες του τις βολές να είναι μεγαλύτερες του μέχρι πριν τον αγώνα ατομικού του ρεκόρ (64.46μ.) με το χρυσό να πηγαίνει στον Τούρκο Ομέρ Φαρούκ Αβάν που έφτασε το ακόντιο στα 68.71μ.

Ο Θανάσης Παρασκευάς αγωνίστηκε στον ακοντισμό, όπου κατέλαβε την 5η θέση με καλύτερη βολή 43.94μ. ενώ στο τελευταίο αγώνισμα των 1500μ. τερμάτισε 4ος με χρόνο 4:58.78 για να συγκεντρώσει 5573β για να ολοκληρώσει στην 7η θέση της κατάταξης ενώ αν δεν είχε σταθεί άτυχος στο άλμα επί κοντώ θα μπορούσε να έχει ξεπεράσει τους 6000β.

Ο Σπύρος Δουκατέλης στα 200μ. τερμάτισε στην 4η θέση της πρώτης τελικής σειράς με χρόνο 21.68 ενώ ήταν 4ος και στο σύνολο με πρώτο τον Σέρβο Μπόσκο Κιγιάνοβιτς με 21.36.