Φινλανδία: Η OrPo του Οικονόμου πέτυχε νέο θαύμα!

Η ομάδα του Απόστολου Οικονόμου προκάλεσε σοκ στο φινλανδικό βόλεϊ καθώς νίκησε με 3-2 (25-15, 24-26, 25-23, 15-25, 12-15) στην έδρα της Βιέστι στον πρώτο αγώνα της σειράς των ημιτελικών!

του Δημήτρη Τυχάλα [email protected]

Η Βιέστι η οποία είχε πάρει την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο με σχετική άνεση, μαζί με την Χαμεενλίνα είναι οι δύο κορυφαίες ομάδες της Φινλανδίας και η μοναδική την οποία δεν είχε κερδίσει ο Οικονόμου στον ένα χρόνο που είναι στην Σκανδιναβική χώρα…
Η δε OrPo είχε να νικήσει στην έδρα της Βιέστι 12 ολόκληρα χρόνια και το έκανε σήμερα παρόλο που αντίπαλος της προηγήθηκε δύο φορές στο σκορ.
Μετά το πρώτο σετ η ομάδα του Θεσσαλού τεχνικού άρχισε να πιέζει στο σερβίς, βελτιώθηκε σε μπλοκ. επίθεση και στο τάι μπρέικ αν και βρέθηκε να χάνει με 12-9, έτρεξε ένα απίθανο σερί 0-6 για τη νίκη και το προβάδισμα στη σειρά, που κρίνεται στις 3 νίκες με τον επόμενο αγώνα να είναι το Σάββατο στην έδρα της OrPo.
«Ειλικρινά δεν ξέρω τι να πω… Είμαι υπερήφανος όχι γιατί κερδίσαμε αλλά γιατί τα κορίτσια δεν φοβηθήκανε τον αντίπαλο και έπαιξαν στα όρια τους. Είναι μια πολύ μεγάλη νίκη, αλλά φαβορί εξακολουθεί να παραμένει η Viesti», σχολίασε ο Έλληνας τεχνικός στο Sportsfeed.gr λίγα λεπτά μετά τον θρίαμβο της ομάδας του.