Φοβερό come back από τις ερυθρόλευκες

Τί και αν βρέθηκαν πίσω στο σκορ 8-2… Οι παίκτριες της ομάδας πόλο του Ολυμπιακού, με φοβερή αντεπίθεση ισοφάρισαν τον αγώνα με την Πάντοβα σε 9-9, στον προκριματικό όμιλο της ευρωλίγκας.

Στον όμιλο που διεξάγεται στο Οπόρτο της Πορτογαλίας, η ομάδα του Χάρη Παυλίδη είχε δύο πολύ κακά οκτάλεπτα κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο πίω στο σκορ με 7-2, ενώ και στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου δέχθηκε πρώτη γκολ για να διαμορφωθεί το 8-2 το οποίο έμοιαζε βουνό για να ανατραπεί.
Στο 5:48 πριν από τη λήξη της τρίτης περιόδου, ξεκίνησε η αντεπίθεση του Ολυμπιακού, με τις Αβραμίδου, Έμολο και Μανωλιουδακη να πετυχαίνουν από ένα γκολ και να μειώνουν το σκορ σε 8-5.
Στο τέταρτο οκτάλεπτο, οι ερυθρόλευκες βελτίωσαν πολυ την άμυνα τους και στο 6:03 από τη λήξη, η Ασημάκη έκανε το 8-6 με την Μπιανκόνι να ρίχνει τη διαφορά στο γκολ (8-7) στο πεντάλεπτο.
Η Πάντοβα αντέδρασε και μετά από πολύ ώρα σημείωσε γκολ με τη Ρόμπινσον για να κάνει το 9-7. Ο Ολυμπιακός είχε την απάντηση με την Μπιανκόνι. Η Ιταλίδα σκόραρε ένα λεπτό πριν από τη λήξη για να κάνει το 9-8 και στα 10 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη της αναμέτρησης, η Ασημάκη κέρδισε πέναλτι το οποίο η Μπιανκόνι μετέτρεψε σε γκολ και έκανε το 9-9.
Πλέον τα πράγματα έχουν μπλεχτεί και θα περιμένουμε και την βραδινή εμφύλια αναμέτρηση με τη Βουλιαγμένη (20:30) για να δούμε αν ο Ολυμπιακός θα εξασφαλίσει από σήμερα (ουσιαστικά) την πρόκριση στην επόμενη φάση της ευρωλίγκας.
Οκτάλεπτα 2-0, 5-2, 1-3, 1-4
Πάντοβα Μπαρζόν 2, Ι. Σαβιόλι 1, Γκοτάρντο 2, Μ. Σαβιόλι 2, Κεϊρόλο 1, Ρόμπινσον 1.
Ολυμπιακός Μανωλιουδάκη 1, Αβραμίδου 1, Ασημάκη 2, Μ. Πλευρίτου, Έμολο 1, Έγκενς 1, Μπιανκόνι 3.