Φοβερές βολές από τον Κάτσμπεργκ, ακόμα και το Νοέμβριο!

Μόνο πυροτέχνημα δεν ήταν ο Ίθαν Κάτσμπεργκ τον περασμένο Αύγουστο που στέφθηκε παγκόσμιος πρωταθλητής σφυροβολίας στη Βουδαπέστη. Ο 21χρονος δίμετρος Καναδός κέρδισε και στους παναμερικανικούς αγώνες και μάλιστα με ρεκόρ.

του Γιώργου Κατσαρού

Ο Κάτσμπεργκ επικράτησε στο παγκόσμιο πρωτάθλημα με βολή στα 81.25μ. Επίδοση φυσιολογική για τελικό παγκοσμίου πρωταθλήματος που έγινε στις 20 Αυγούστου. Όταν όμως ο ίδιος αθλητής κερδίζει το χρυσό μετάλλιο και στους παναμερικανούς αγώνες ρίχνοντας 80.96μ στις 5 Νοεμβρίου, τότε είναι ξεκάθαρο πως ο 21χρονος Καναδός είναι το μέλλον της σφυροβολίας (γερός να είναι).
Αυτό που κάνει ακόμα πιο τρομερό το επίτευγμα του Κάτσμπεγκ είναι το γεγονός πως στον τελικό των παναμερικανικών αγώνων στο Σαντιάγο της Χιλής, έριξε τέσσερις βολές πάνω από 80 μέτρα. Κατά σειρά οι προσπάθειες του ήταν 80.02 – Χ – 78.31μ – 80.92μ – 80.96μ – 80.00μ.
Φυσικά ο Κάτσμπεργκ κατέρριψε και το ρεκόρ αγώνων που ήταν 79.63μ και το είχε στην κατοχή του από το 2011 ο Αμερικανός Τζόνσον Κίμπγουε.